Hayvan HaklarıManşet

Namibya, bölgeden uzaklaştırmak istediği 40 timsahı satışa çıkardı

0

Güney Afrika ülkesi Namibya’da Çevre, Orman ve Turizm Bakanlığı, ‘insanları tehdit ettiği’ gerekçesiyle 40 timsahı satışa çıkardı.

“İnsanlar ile vahşi hayvanlar arasındaki çatışmaları azaltmak için’ Zambezi ve Kavango bölgelerinde yaşayan hayvanları ortamdan uzaklaştırma kararı aldıklarını açıklayan Bakanlık Sözcüsü Romeo Muyunda, ulusal parkların dışında yaşamaya başlayan, insan ve diğer besi hayvanlarına zarar veren timsahların, uygun yaşam koşullarını sağlamayı taahhüt eden ülkelere satılacağını söyledi.

Namibya’da koruma tedbirlerinin etkili şekilde uygulanmasıyla son yıllarda vahşi hayvanların sayısının arttığına işaret eden sözcü, bu durumun insanların yaşam alanlarının kısıtlanmasına yol açtığını öne sürdü.

Muyunda, timsahlar için gerekli yaşam alanına sahip olma ve hastalık testi yapabilme şartlarını yerine getiren ülkelere, timsahların satılacağı bilgisini paylaştı.

Namibya hükümeti, 2019’dan bu yana vahşi hayvanların saldırılarından ötürü, vatandaşlarına 2,3 milyon Namibya doları tazminat ödemek zorunda kaldı. Bu, dört yıl içinde vahşi hayvan saldırıları sebebiyle Namibya’nın vatandaşlarına yaklaşık 3 milyon lira ödeme yaptığı anlamına geliyor.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.