Medya-İnternet

Myspace’e telif hakları suçlaması

0

İngiliz müzik yayıncısı Merlin, hakları kendisinde bulunan eserlerin Myspace tarafından izinsiz kullandığı  iddiası ile resmi bir şikayette bulundu.

Timberlake’in azınlık hissesine sahip olduğu grup tarafından 2011’de 35 milyon dolara satın alınan ve Facebook’la rekabete girmek yerine müzik dikeyinde kendine yer edinmeye çalışan Myspace için bu oldukça can sıkıcı olabilecek bir gelişme…

Binlerce bağımsız müzisyenin eserlerinin dünya çapındaki dijital kullanım haklarını elinde bulunduran Merlin, “eski” Mayspace ile bir yayın anlaşmaları bulunduğunu fakat bu anlaşmanın süresinin bir yıl öncesinde dolduğunu iddia ediyor.

Firmanın yöneticilerinden Charles Caldas buna rağmen “yeni” Myspace’in hakları Merlin’de bulunan 100’ün üzerinde sanatçıya ait eserlerin halen bünyesinde bulundurduğu ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaya devam ettiğini belirtiyor.

Myspace’den Neda Azarfar tarafından yapılan açılamada ise anlaşmanın sona ermesinin ardından Myspace’in Merlin ile anlaşmayı yenilememe kararı aldığı belirtiliyor. Azarfar halen sitede bulunan şarkıların ise büyük olasılıkla eser sahipleri tarafından yüklenmiş olduğunu ve eser sahibinin talebi doğrultusunda kaldırılabileceğini belirtiyor.

(Webrazzi)

You may also like

Comments

Comments are closed.