DünyaManşet

Myanmar darbeye direniyor

0

Asya ülkesi Myanmar’da, ordunun pazartesi günü yönetime yeniden el koyup ülkenin lideri Aung San Suu Kyi‘yi gözaltına almasının ardından sivil itaatsizlik eylemleri yayılıyor. Facebook üzerinden örgütlenen bir kampanyayla, sağlık çalışanlarının başını çektiği sivil itaatsizlik eylemleri düzenleniyor. Binlerce kişi de geceleri evlerinden tencere tava çalıyor.

Kampanyayı Facebook’ta örgütleyen ve sadece 24 saatte 150 binden fazla takipçi toplayan Myanmar Sivil İtaatsizlik Hareketi‘nin açıklamasına göre, şu ana dek 30 kentteki 70 hastanede sağlık çalışanları iş bıraktı. Kampanyadan yapılan açıklamada  “Hastalarımıza hiçbir saygısı olmadığını gösteren gayrımeşru askeri rejimin herhangi bir emrine uymayı reddediyoruz. Seçilmiş hükümet yeniden tesis edilmeden bu eyleme son vermeyeceğiz” denildi.

The Guardian‘ın haberine göre, askeri rejim altında çalışmayacaklarını söylüyen ve generalleri, pandemi sırasında kendi önceliklerini halk sağlığından öncelikli görmekle suçlayan doktorlar hastaları devlet hastaneleri yerine kendi evlerinde ve özel kliniklerde görmeye başladı.

Birmanya Öğrenciler Birliği Federasyonu da, diğer hükümet çalışanlarını greve çağırdı. 

Tencere tavalı protesto

Myanmar’da şu ana orduya karşı dek sokak protestoları düzenlenmese de, geceleri başta Yangon olmak üzere birçok kentte evlerden tencere tava çalınıyor.

Sosyal medyada da, 2010 yılında serbest bırakılmadan önce 15 yılını cunta yönetiminde gözaltında geçiren ve şu an da nerede olduğu bilinmeyen Suu Kyi’ye destek için birçok kişi profil resimlerini kırmızıya çeviriyor.

Suu Kyi, liderlik döneminde Rohingya Müslümanlarına yönelik ayrımcı ve hukuk dışı tavrı nedeniyle dünya çapından tepki çekmiş olsa da, ülke içinde cunta yıllarında ev hapsinde kalmış olması sonrası hâlâ demokrasi kahramanı olarak görülüyor.

Myanmar’da ordu pazartesi sabahı, kasım ayındaki seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle, parlamentonun açılışından birkaç saat önce yönetime el koymuştu. Asker, Suu Kyi’nin partisi Ulusal Demokrasi Ligi‘ni (NLD) ezici çoğunlukla kazandığı açıklanan seçimlerde darbe yapmakla suçluyor. 

Çin ve Rusya’dan kınamaya veto, Hindistan ve Vietnam’dan çekince

Bu arada Uluslararası Para Fonu‘nun (IMF) darbeden hemen önce Myanmar hükümetine pandemi için 350 milyon dolar nakit para gönderdiği,  paranın yollanmasından birkaç gün sonra generallerin yönetime el koyduğu belirtildi.   

Darbeye dünya çapından kınama yağmaya devam ederken, Suu Kyi’nin serbest bırakılması için çağrılar da sürüyor. Çin ve Rusya ise dün BM Güvenlik Konseyi‘nde ülkede yaşananları darbe olarak niteleyip kınayan ve askere geri çekilme çağrısında bulunan bir açıklamayı veto etti. Hindistan ve Vietnam da çekince beyan etti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.