KadınManşet

Müzeyyen Boylu davasında Baro ve kadın örgütlerinin müdahillik talebi reddedildi

0

Diyarbakır’da boşanmak istediği kocası tarafından, çocuklarının önünde öldürülen avukat Müzeyyen Boylu davasında ilk duruşma görüldü. Barolar ve kadın örgütlerinin mühadillik talebi reddedilirken, Aile Bakanlığı’nın istemi kabul edildi. Duruşma ertelendi.

Diyarbakır’da 19 Mayıs 2019 tarihinde boşanma aşamasında olduğu eşi Mesut Issı tarafından çocuklarının gözü önünde 11 kurşunla öldürülen avukat Müzeyyen Boylu cinayetinin ilk duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada baro ve kadın örgütlerinin müdahillik talebi reddedildi.

Boylu’yu öldüren Mesut Issı, “Kasten tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” istemiyle hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Müzeyyen Boylu’nun ailesi, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları İzleme ve Uygulama Merkezi, İzmir, Adana, Ankara, Edirne, Kocaeli, İstanbul, Urfa, Batman, Sinop, Kırklareli ve Mersin Baroları başta olmak üzere çok sayıda ilden avukat katıldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri, İHD, TİHV, Diyarbakır Tabip Odası, Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA), Rosa Kadın Derneği’nin yanı sıra birçok kadın kurumu da takip etti.

Sanık ‘susma hakkı’nı kullandı

Sanık Mesut Issı, iddianamedeki ifadesinde Müzeyyen Boylu’nun kendisine hakaret ettiğini iddia etmişti. Duruşmadaki ifadesinde ise psikolojik sıkıntı yaşadığını iddia ederek susma hakkını kullandı. Duruşmada baro ve kadın örgütleri davaya müdahillik talebinde bulundu. Talepler mahkeme tarafından reddedildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın müdahillik talebini ise kabul edildi.

Mahkeme heyeti baroların talebini ret gerekçesinde Boylu’nun avukat olduğu için öldürülmediğini ve ayrıca suçtan zarar görme koşulunun yerine getirilmediğini ileri sürdü. Duruşma 4 Kasım tarihine ertelendi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.