KadınManşetTürkiye

Musa Orhan’ın avukatından Ezgi Mola için hapis cezası istemiyle yeni suç duyurusu

0

Batman‘da İpek Er‘e cinsel saldırıda bulunarak, intihar etmesine yol açtığı gerekçiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan eski uzman çavuş Musa Orhan‘a  hakaret ettiği suçlamasıyla para cezası verilen oyuncu Ezgi Mola hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı. Orhan’ın avukatı uzlaştırma görüşmelerini açıklayan Mola’nın ‘gizli kalması gereken bilgilerin açıklanmasını ihlal’ suçunu işlediğini belirterek cezalandırılmasını istedi.

Ezgi Mola’ya ‘Musa Orhan’a hakaret’ten para cezası: Onur, şeref ve saygınlığını rencide etti

Sanatçının yargılama sırasında uzlaştırma görüşmelerine dair detayları paylaştığını ve bunun kanunen suç teşkil ettiğini belirten avukat Mehmet Erkan Akkuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘na teslim ettiği dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Duruşmalarda İstanbul Barosu tarafından atanmış Kadın Hakları Komisyonu Başkanı bir avukat ve emekli Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) hakimi olduğunu beyan eden bir avukat ve ceza alanında uzman olduğunu söyleyen başka bir avukatı varken; uzlaştırma görüşmelerinin gizli kalması gerektiğini bilmemek ve bunun hatırlatılmaması tarafımızca kabul edilemez”.

5 yıl hapis istemiyle dava açılması istendi

Dilekçede, uzlaştırma müessesesinin daha etkin yürütülebilmesi, bundan sonraki görüşmelerin ifşa edilmemesi ve tarafların güven içinde kalmaları adına Mola’nın cezalandırılması istendi.

TCK’nın 336‘ncı maddesi hatırlatılan dilekçede, söz konusu maddedeki “Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklayan kimseye 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir” hükmüne göre, Mola’ya 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması gerektiği ifade edildi.

Ne olmuştu?

Batman’ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkışan ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt‘te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, sosyal medyadan yaşananlara tepki geldi. Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Musa Orhan’ın avukatı, Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘basit yargılama usulü’ uygulanarak Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 65 gün karşılığı 5 bin 200 TL adli para cezası verildi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı.

Musa Orhan hakkında ise nisan ayında istinaf  “nitelikli cinsel istismar” suçundan verilen 10 yıl hapis cezasını onadı. Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel istismar” suçunun niteliği, somut delil durumu, dosya kapsamındaki bilgi ve belge içeriklerini dikkate alan Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesince hükümle birlikte verilen adli kontrol kararının devamına karar verdi.

Musa Orhan dosyası karara bağlandı: Bana bir şey olmaz demişti, gerçekten de öyle oldu

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.