ManşetTürkiye

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin avukatı: Saldırganın serbest bırakılması ‘Hayır’cılar için tehdit!

0

Kadıköy’deki Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘ni kundaklayan şüpheli Mehmet Ali Aligül tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemeden serbest bırakıldı.

Aligül, suçunu itiraf etmesine karşın serbest bırakıldıktan sonra sonra adliye önünde konuştu. Saldırgan, “Alkollü değildim. İstesem tüm binayı yakardım” dedi. Saldırganın serbest bırakılmasının ardından, Müjdat Gezen’in avukatı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, saldırganın serbest bırakılmasının referandumda ‘hayır’ oyu kullanacaklar için tehdit olduğu belirtildi.

Olaya ilişkin dün akşam gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirilen Mehmet Ali Aligül, Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu savcısına ifade verdi. Şüphelinin ifadesinde pişman olduğunu suçlamayı kabul ettiğini belirterek, “Amacım birine zarar vermek yada binayı yakmak değildi. Sadece binanın dış kısmında bulunan kış bahçesi tarzındaki saçaklı bölümü yaktım. Duygularıma yenik düştüm” dediği öğrenildi.

“İsteseydim tüm binayı yakabilirdim”

Müjdat Gezen’i tanımadığını söylediği öğrenilen şüphelinin, “Herhangi bir husumetim yoktur. TV programında Abdülhamithan’ın torunu olan Esma Hatun için söylemiş olduğu çirkin söyleminden dolayı bu suçu işledim. İsteseydim tüm binayı yakabilirdim ancak binanın yan kısmında brandalı bölümü yaktım” dediği kaydedildi.

Tutuklama talebi

Savcılıktaki ifadesinin ardından şüpheli, “Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Adli kontrol hükümleri uygulandı, serbest kaldı

Hakimlik, Mehmet Ali Aligül’ ün “Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklanma istemiyle sevk edildiğini ancak şüphelinin sabit ikametgah sahibi oluşu, delillerin toplanmış olması ve kaçma şüphesinin bulunmamasını gerekçe göstererek tutuklanma talebinin reddine karar verdi. Serbest kalan şüpheli için haftada bir gün karakola imza atmak şeklinde adli kontrol hükümleri uygulandı.

“Ayyaş biri yaktı diyorlar, öyle bir şey yok”

Serbest kalmasının ardından adliye bahçesinde gazetecilere konuşan Mehmet Ali Aligül, yaptığı eylemin Müjdat Gezen’in Abdülhamit’intorunu ile ilgili söyledikleriyle ilgili olduğunu belirterek, “Referandumla herhangi bir sıkıntısı yoktur. Ben oraya alkollü falan gitmedim. Sadece vatan duygularıyla, içimden geldiği şekilde devam ettim. Abdülhamit hepimiz için, bu ülke için bir şeyler yaptı. Benim hakkımda kendisi gibi ayyaş biri yaktı diyorlar. Öyle bir şey yok. Ben hayatımda alkol almadım, herhangi bir örgüte mensup değilim” dedi.

Saldırganın serbest kalmasının ardından, Müjdat Gezen’in avukatı Celal Ülgen bir açıklama yayımladı. Celal Ülgen’in açıklaması şöyle:

“Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan ve içeride yaşayan insanların bulunduğunu bilen şüpheli suçunu itiraf ettiği halde ve de savcının tutuklama talebine karşın Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimi tarafından adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. Saldırgan “Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Görülmektedir ki iş basit tutulmuş ve kundaklamanın yaratacağı tehlikeler basit bir mala zarar verme ile geçiştirilmiştir. Dün Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldıranlar, bugün ise kundakçının serbest bırakılması referandum sürecinde ‘Hayır’ oyu verenler için büyük bir tehdit olarak algılanmaktadır.”

(Ajanslar, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.