TürkiyeManşet

Müdürü tarafından azarlandıktan sonra balkondan atlayıp felç olan öğrenciye rekor tazminat

0

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi, kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasında azarlandıktan sonra okulun balkonundan atlayan ve felç olan H. İ.’ye MEB 1 milyon 700 bin TL tazminat ödeyecek.

Hürriyet‘ten Mesut Hasan Benli‘nin haberine göre Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan D.H. ve H.İ. adlı öğrenciler, okul içerisinde öpüştükleri iddiasıyla 9 Aralık 2015’te müdüriyet odasına çağrıldı ve aşağılayıcı biçimde azarlandı.

H.İ adlı erkek öğrenci, bunun üzerine okulun balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulundu ve olaydan sonra yüzde 93 oranında engelli hale geldi.

‘Duygusal-ruhsal gelişimi dikkate alınmadı’

Olayla ilgili soruşturma başlatan Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı müdür Ayşe Ersoy ile diğer öğretmenlerin H.İ’yi intihara yönlendirecek fiillerinin saptanmadığı gerekçesiyle 20 Nisan 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişliği‘nce 3 Ağustos 2016’da hazırlanan ikinci raporda, gençlerin yaşları itibariyle ergenlik döneminde bulunmaları bakımından olaylardan fazlası ile etkilenebileceği ve ani tepkiler verebileceği, karamsar ve isyankâr bir yapıya sahip olabileceği ve kolayca öfkelenebileceğine dikkat çekildi.

Raporda “duygusal-ruhsal gelişim özellikleri dikkate alınmadan, karşı cinsiyetten olan iki genç öğrenci ile kız-erkek ilişkileri gibi hassas bir konuda bireysel görüşme yapılması ve olayı anlamaya yönelik bir yaklaşım sergilenmesi gerekirken, duyulan öpüşme olayını kanıtlamak amacıyla suçlayıcı ifadelerin kullanıldığı, bu nedenlerle H.İ’nin gururunun incinmiş olabileceği” ifadelerine yer verildi.

H.İ’nin ailesi, MEB’e başvurarak zararlarının tazminini istedi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine ailenin avukatı Ali Habip, H.İ’nin hakaretlere, psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldığı için balkondan atladığını, olayda idarenin hizmet kusurunun bulunduğunu ileri sürerek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Karar oybirliğiyle alındı

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi 8 Temmuz 2020’de oybirliği ile H.İ’ye “kalıcı sakatlık-sürekli iş göremezlik tazminatı” olarak 1 milyon 410 bin TL, anne ve babasına da bakım gideri olarak 109 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca H.İ ve ailesine de toplamda 210 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Karar geçtiğimiz hafta tebliğ edildi. Kararın gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Davalı idarece yapılan soruşturma raporunda da okul yönetimi ve öğretmenlerince olayı anlamaya yönelik bir yaklaşım sergilenmediği, okul müdürü Ayşe Ersoy ile öğretmen Nevin Ayan’ın olayın meydana gelmesinde sorumluluklarının bulunduğu kabul edilerek, gerek disiplin yönünden gerekse de idari yönden tekliflerin getirildiği haliyle dava konusu tazmin istemine dayanak olan olayın meydana gelmesinde davalı idareye bağlı memurların kusurunun bulunduğu anlaşılmıştır. Olaydan kaynaklı zararların da hizmet kusuru davalı idarece karşılanması gerektiği sonucuna varılmıştır.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.