DünyaManşet

Mübarek’in beyin ölümü gerçekleşti

0

Mısır devlet haber ajansı, eski Devlet Başkanı Mübarek’in beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurdu. Doktorlar, bu haberi yalanladı. Mübarek’in sağlık durumu belirsizliğini koruyor.

Mısır basınında yer alan haberlere göre, eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek salı akşamı hapishanede geçirdiği felç sonrası komaya girdi. Mübarek’in, Kahire’de Meadi Askerî Hastanesi’nde makineye bağlı olarak hayat mücadelesi verdiği belirtiliyor.

Devlet haber ajansı Mena ise ilk olarak geçtiği haberde, doktorların 84 yaşındaki devrik devlet başkanının beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirdiğini yazmış ancak bu haber tıbbî kaynaklar tarafından yalanlanmıştı.

Hastaneden yapılan açıklamada, “Mübarek’in beyin ölümünün gerçekleşmediği, komada olduğu ve doktorların eski Devlet Başkanı’nı hayata döndürmeye çalıştığı“ ifade edildi. Mısır’daki Yüksek Askerî Konsey de Mübarek’in solunum cihazına bağlandığını doğruladı. Mısır devlet televizyonunda sık sık geçen altyazılarda “Mübarek’in komada olduğu ancak beyin ölümünün gerçekleşmediğine“ yer verildi.

Mübarek’in geniş güvenlik önlemleri içinde hastaneye getirildiği, gazetecilerin, hastaneye girmelerine izin verilmediği belirtiliyor.

Kalp hastası ve kanser

25 Ocak 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanması sonucunda 30 yıllık iktidarını bırakmak zorunda kalan 84 yaşındaki Mübarek’in kalp hastası ve kanser olduğu biliniyor.

Halk ayaklanmasının ardından Şarmu’ş-Şeyh’te önce göz hapsinde tutulan Mübarek aynı zamanda burada bulunan Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Geçen yılın Ağustos ayından itibaren ”adam öldürülmesine mani olmamak” suçlaması ile Kahire Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mübarek, önce Şarmu’ş-Şeyh’ten Kahire yakınlarındaki bir hastaneye nakledildi ardından da Tura Cezaevi’nde bulunan kliniğe yatırıldı.

Mübarek, 2 Haziran’da yapılan karar duruşmasında mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

(DW)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.