Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

mRNA aşısı olanlara üçüncü doz uygulaması başladı

mRNA aşısı (Pfizer/BioNTech aşısı) olan tam aşılı vatandaşlar, ikinci dozun üzerinden altı ay geçmesi şartıyla ve risk gruplarına öncelik tanınarak bugünden itibaren üçüncü doz aşılarını olmaya başladı. .
  1. 60 yaş üzerindeki vatandaşlar
  2. 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
  3. Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar

60 yaş üzerindeki kişilerle gebelerin tam aşılı olması gerektiğini bir kez daha vurgulayan Koca, mevcut aşılama durumunu da açıkladı: 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

Uzun nöbet sürelerine düzenleme, mülakatsız yeni hekim ataması

Bakan Koca açıklamasında asistan hekimlerin uzun süreli nöbet tutmasıyla ilgili de 81 ilin sağlık müdürlüklerine fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin mevzuata uygun ve insani koşullarda düzenlenmesi için talimat gönderdiğini hatırlattı:

“Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.

‘Turcovac için gönüllülere ihtiyaç var’

Yerli aşı Turcovac‘ın seri üretime geçebilmesi için halen gönüllülere ihtiyaç olduğunu belirten Bakan, “18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, enabiz.saglik.gov.tr adresinden ya da e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım” diye konuştu.