ManşetTürkiye

MİT’ten itiraf: Yeşil 4 kez kullanıldı

0

Faili meçhulleri soruşturan savcılık sordu, MİT yanıt verdi: Yeşil, Öcalan’ın yakalanması için ve Sakık’ın Türkiye’ye getirilmesinde kullanıldı.

Güneydoğu’daki faili meçhulleri soruşturan Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na ‘Çok gizli’ ibareli bir yazı gönderen MİT, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ı Öcalan ile Şemdin Sakık’ın getirilmesi ve konusu belirtilmeyen iki olayda daha kullandığını açıkladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 1990-1997 yılları arasında işlenen faili meçhul cinayetleri araştıran Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün ifadeleri üzerine harekete geçti.

Eymür, geçtiğimiz kasım ayında Ankara’daki 4 faili meçhul cinayete ilgili soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT ve JİTEM’e çalıştığını söylemişti.

Eymür’ün ifadesinin ardından özellikle Kürt yazar Musa Anter cinayetiyle dosyayı yeniden gözden geçiren Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, MİT’e, Yeşil’in teşkilatta çalışıp çalışmadığını ve hangi olaylarda kullanıldığını sordu. Savcılık ayrıca MİT’ten Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın sorgu kasetlerini de istedi.

Habertürk’ten İlyas Akengin’in haberine göre MİT, savcılığa ‘Çok gizli’ ibareli bir yazıyla yanıt verdi.

Yanıtta şu ifadelerin kullanıldığı öğrenildi: “Söz ettiğiniz hiçbir olayda Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ı kullanmadık. Musa Anter olayında bizim hiçbir elemanımız yoktu. Biz ‘Yeşil’i bu olayda kesinlikle kullanmadık. Yeşil bizim resmi elemanımız değil. Yeşil’i sadece birkaç olayda kullandık. Yeşil’i 1990’lı yılların başında Suriye’nin başkenti Şam’a göndererek Abdullah Öcalan’ın yakalanması için oluşturulan ekipte görevlendirdik. Ancak bu operasyondan vazgeçildi.

Yeşil, Şemdin Sakık’ın Barzani’den alınıp Türkiye’ye teslim edilmesinde görev aldı. Yeşil bizim adımıza bölgede hiçbir zaman kullanılmadı. Yeşil bizim adamımız değil, onunla ilgili soruşturma yürütebilirsiniz. Bu konuda Başbakanlık’tan izin almanıza gerek yok.”

Yazıda, ayrıca konusu belirtilmeyen iki olayda daha Yeşil’in kullanıldığı belirtildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.