ManşetTürkiye

Mithat Sancar: Saldırının gerçekleştiği saatlerde HDP İl Binası’nda 40 kişilik toplantı planlanmıştı

0

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin İzmir il örgütüne yönelik silahlı saldırı ve parti üyesi Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin parti genel merkezinde açıklama yaptı.

Yaşanan saldırının sorumlusunun iktidar olduğunu söyleyen Sancar, “Bugün İzmir il örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. Tam anlamıyla tarama yapmış katil, plan açıktır!” dedi.

HDP Eş Başkanı Sancar’ın açıklamasından öne çıkan ifadeler şöyle:

‘Silahlı katilleri devreye soktular’

“Aylardır söylüyoruz; bu iktidar kaostan besleniyor. HDP’yi her türlü yolu kullanarak susturmaya çalışıyor. Kobanî Davası da, kapatma davası da bu amaca yöneliktir. Yargı ve siyaset yoluyla bizimle baş edemeyenler şimdi silahlı katillerini devreye sokmuştur.

İzmir il binamızın etrafında sayısız polis ve emniyet aracı var. Bu şahıs bugün saat 10.30’da göstere göstere elinde silahla binamıza giriyor ama oradaki yüzlerce polis görmezden geliyor ya da yol veriyor. Bunların hepsinin peşinde olacağız. Bunların hepsinin hesabını soracağız.

‘Saldırının sorumlusu iktidar’

Yarattığı karanlık döngüden kurtulamayacağını anlayan iktidar, kaos planlarını devreye sokmuştur” diyen Sancar, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rize’de İYİ Parti lideri Meral Akşener’e yönelik saldırılardan sonra  “Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler neler olacak” sözlerini hatırlattı.

“Bu sözünüzü açıklamak zorundasınız. İktidar bu saldırının sorumlusudur! Düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, çatışma ortamını tahrik eden iktidar bu cinayetin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin sorumlusudur.

Her gün herkesi, her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı bu saldırı karşısında ne diyor? Sözü nedir? Gazetecileri, siyasetçileri ve en başta partimizi hedef gösteren iktidarın küçük ortağı da bu saldırıdan sorumludur.”

Sancar, Meclis’te bulunan ve bulunmayan bütün siyasi partilerin başkanlarıyla en kısa zamanda bir araya gelme çağrısı yaptı; “Her türlü çekingenlik, kaos planlarının sahiplerini cesaretlendirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.