EğitimManşetTürkiye

Milli Eğitim Bakanı: 198 sınıfta salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi

0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 850 bin sınıftan 198’inde koronavirüs vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

Özer, okullardaki vakaların çoğunlukla okul içi ortamdan kaynaklanmadığını da ifade etti.

‘Salgın ortamında en güvenli ortam okullar’

Bakan Özer, AKP Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliği‘ne yaptığı ziyaret sırasında 6 Eylül itibariyle 81 ilde 57 bin 108 okulda yüz yüze eğitime başlandığını ve salgın ortamında en güvenilir ortamın okullar olduğunu ileri sürdü:

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların çoğu kıta Avrupa’sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sağlık kurallarına uyduğumuz zaman süreci ne kadar başarılı şekilde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği çok büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin temizlik görevlimiz, 100 binin üzerinde idari personelimizin olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz.

Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Covid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir. Diğer taraftan bildiğiniz gibi virüs sadece okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm mekanlarda virüsün yayılma potansiyeli var.”

‘Okul içi ortamdan kaynaklı değil’

Özer, ayrıca okulların kapatılması veya herhangi bir okulda vaka oluşmasının, çoğunlukla okul içi ortamdan kaynaklanmadığını kaydetti:

Çoğu kez okul dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. Kovid-19 salgınında yüz yüze eğitime devam etmesi ve 1,5 yıl aradan sonra bu iradenin kararlılıkla uygulamasında sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizlere görev düşmüyor, toplumun tüm kesimlerine görev düşüyor. Tüm vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan kurallara mutlaka uyması gerekiyor ki okullarımızı sürekli açık tutalım, öğretmenlerimiz öğrencileriyle birlikte olsun ve öğrencilerimiz de okulda arkadaşlarıyla hem eğitim öğretime devam etsinler hem de psikososyal olarak özgüvenleri yerinde süreçleri takip edebilsinler.”

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.