ManşetSeçim GünlüğüTürkiye

[Seçim Günlüğü] Millet İttifakı İstanbul’da: Birleşe birleşe kazanacağız

0
millet ittifakı

Millet İttifakı liderleri; 14 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için dün (6 Mayıs) İstanbul’da bir miting gerçekleştirdi.

Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda düzenlenen mitinge Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş katıldı.

Saat 17.30’da başlayan miting için giriş noktalarında güvenlik önlemleri alındı. Mitinge gelenler, polisin güvenlik noktalarındaki kontrollerin ardından içeriye girdi.

millet ittifakı

Kılıçdaroğlu: 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım, hizmet edeceğim

Birlikte mücadele edildiği takdirde Türkiye‘nin çözülmeyecek sorunu olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ortak akılla yola çıktık. Türkiye Cumhuriyeti bir kişiye teslim etmeyeceğiz. Beraber ve birlikte yöneteceğiz. Akılla, bilgiyle yöneteceğiz. Birikimle yöneteceğiz, ahlakla, erdemle yöneteceğiz” dedi.

Ülkedeki tüm vatandaşları kapsayan bir yönetim anlayışı benimseyeceğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim saray merakım yok, altı liderin de saray merakı yok. Sizler gibi yaşıyorum; sizler gibi yaşamaktan da onur duyuyorum. Allah nasip eder sizlerin oylarıyla Cumhurbaşkanlığı konutuna oturduğumda yerimiz Çankaya olacak” diye konuştu.

millet ittifakı

En geç iki yıl içerisinde ülkedeki Suriyeli ve Afgan mültecilerin ülkelerine uğurlanacağını belirten Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, staj veya çıraklık yapan ama prim alamadığı için EYT kapsamına giremeyen kişilere seslendi ve “Meraklanmayın, gayet iyi biliyorum, çözeceğim. Çalıştınız, kazandınız, prim yatırmadılar. Her hakkı teslim edeceğim. Her hukuku uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

millet ittifakı

“Beşli Çeteler” ve uyuşturucu baronlarından oluşan iki kesimin kendisinin cumhurbaşkanı olmasını istemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Yüzbinlerden söz aldım. Beşli çetelerin yurt dışına paraları nerelere getirdiklerini biliyorum. Amerika‘da gökdelenler yaptığını biliyorum. Muhammed Ali Clay‘ın çiftliğini nasıl satın aldıklarını biliyorum. Tamamını ama tamamını son centine kadar alıp getireceğim, bu millete vereceğim. Sadece bir işlemden 1 milyarın nasıl götürüldüğünü Meral hanım söyledi. Onların tamamını kuruşu kuruşuna getireceğim ve size vereceğim. Kul hakkı yemem, kul hakkı yedirmem. Onlar diyorlar mı, kul hakkı yemeyeceğiz diye. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim.

Beni hiç sevmeyen ikinci grup uyuşturucu baronları. Söz veriyorum kökünü kazıyacağım. Uyuşturucu baronlarına da bir şey diyemiyorlar. Neredeyse kucaklaşacaklar. Bu ülkeyi aydınlığa çıkaracağız. Bu ülkeye baharı, huzuru getireceğim. Asla ayrımcılık yapmayacağız. 85 milyonu kucaklayacağız. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım, hizmet edeceğim. Hiçbir ayrım yapmayacağım.”

millet ittifakı

Akşener: Oylarınızla başbakan olmak istiyorum

Torunuyla birlikte sahneye gelen İyi Parti lideri Meral Akşener, “14 Mayıs elbette burası gösteriyor ki, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kılıçdaroğlu’nun 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak seçildiği ve alkışlar içinde inşallah Çankaya Köşkü’ne beraberce götürdüğümüz bir akşam olacak” diyerek, başbakan olma niyetinden bahsetti.

Başbakan ifadesiyle başkanlık sisteminin kaldırılacağına da işaret eden Akşener, “Ben de başbakan Meral diyorsunuz, öyle abidik gubidiklerle olmak istemiyorum, oylarınızla başbakan olmak istiyorum” dedi

İYİ Parti seçmeninden “Bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e” istediğini bildirn parti lideri, “Birleşe birleşe kazanıyoruz. Minicik isteğim var. Her Cumhuriyet Halk Partili aileden sadece tek bir oy istiyorum. Biz bütün İYİ Partililer çok çalışıp, bütün oylarımızı Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için şak diye basacağız” diye konuştu.

Seçim kampanyaları sırasında toplumu ayrıştırıcı ve ötekileştirici söylemlerin kullanımına tepki gösteren Akşener, “Hayatımda bu kadar rezil bir seçime ilk defa gidiyoruz. Hakaretlerin, küfürlerin, iftiraların havada uçuştuğu, tehditlerin, hakaretlerin havada uçuştuğu bir seçim… Milletine ilk defa işgalci diyen bir dil, Türk milletine işgalci diyen, darbeci diyen bir dil. Allah’ım, bütün psikiyatrları bu abileri tedavi için davet ediyorum. Gerçekten cezai ehliyetleri kalmadı. En tepesinden ve bakanlık makamından oturanlara hepsi aynı” ifadelerini kullandı.

Ali Yeşildağ‘ın YouTube‘da yayımlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yolsuzluk yaptığına dair açıklamalar öne sürdüğü videosuna değinen Akşener, şunları söyledi:

“Dün sizin en yakın aile dostunuz, seninle beraber başına iş gelmesin diye hapse giren Yeşildağ ailesinin bir ferdi bir kaset yayınladı. O kasette çok enteresan nasıl hırsızlık yapıldığını anlatıyor. Bu iddia bizatihi Recep Bey tarafından 1 milyar dolar alındığını söylüyor. Mesele şu. Hazır kaset orada, video orada. Bu iddiaları soruşturman gerekiyor, sen Cumhurbaşkanısın. Bize küfür etmek, iftira atmak yerine bu videoyu bir sor bakalım. Bu 1 milyar dolar kimin cebine girmiş. Ali Yeşildağ’ın iddiasına göre senin cebine girmiş. Bir de köprüler, tüp geçitler var, havaalanları var. Bugünler daha iyi günlerin bayan diyecek.”

millet ittifakı

Karamollaoğlu: Mağdurun derdini kendi derdimiz bileceğiz

Temel Karamollaoğlu, altı siyasi partinin ülkenin on 21 yıllık içine sürüklendiği sıkıntılardan kurtarılabilmesi için bir araya geldiğini ifade ederek, “Sıkıntılarınızı biliyoruz. Bu sıkıntılara derman olacak çalışmaları hazırladık. 15 Mayıs’tan sonra bunları tatbikata başlayacağız” dedi.

Saadet Partisi lideri sözlerine şöyle devam etti:

“Biz sadece vaatte bulunmuyoruz. Çok farklı programları olan altı siyasi parti genel başkanları olarak bir araya geldik, meselelerimizi mütalaa ettik, komisyonlar kurduk ve çözümüzü açıkladık. Gizli kapaklı bir şeyimiz yok. Mağdur olan kim olursa olsun, siyaseten bizle aynı düşünceleri paylaşmasa bile onun derdini kendi derdimiz bileceğiz. Herkesin dert babası olacağız. Bir depreme bile bugünkü sistemden dolayı iki gün geç müdahale eden bu iktidar mutlaka değişmesi gereken bir yapı haline geldi.”

Yavaş: Nasıl tatlı dille yönetilir, nasıl şeffaf olunur göstereceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Mansur Yavaş, seçimlerde Millet İttifakı’nın göreve gelmesi durumunda hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulanacağını belirterek “Ankara, İstanbul ve diğer 11 büyükşehirde halk bize bu fırsatı verdi. İnşallah bu şekilde fırsat verilirse Türkiye nasıl tatlı dille yönetilir, nasıl şeffaf olunur hepsini göstereceğiz” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üslubunun suçlayıcı olduğuna değinen Yavaş, “O versin vermesin herkesin cumhurbaşkanı olacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Gençlerini azarlamayan, gençlerden akıl alan, onları dinleyen, aynı şekilde vatandaşını da her türlü talebi, konforlu yaşamı kendisinden istemesini hak gören bir anlayışla inşallah 14 Mayıs’ta sandığa gidiyoruz ve birleşe birleşe kazanıyoruz” ifadelerini kullandı.

millet ittifakı

İmamoğlu: İşi ilk turda bitirmek farzdır

Dört yıl önce düzenlenen belediye seçimlerinde İstanbul’un “bir yargı darbesiyle” karşı karşıya kaldığını aktaran İBB Başkanı İmamoğlu, “İstanbulluların iradesini beğenmeyenler seçimi iptal ettirmişlerdi. O gün ‘utanmadan sandıktan biz çıkmazsak o seçim geçerli sayılmaz’ dediler. Sonra millet onlara öyle bir demokrasi attı ki, tam bir Osmanlı tokadı yerle bir etti. Biz onlara milletçe şunu öğrettik; tek tek oyları saymayı öğrettik. Saygı duyacaksınız kardeşim” diye konuştu.

Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü hatırlatan Ekrem İmamoğlu, bu sözün altı dolu dolu bir söz olduğunu ifade ederek “Bu millet canını feda etmiştir egemenliğin millete ait olması için” dedi.

millet ittifakı

İmamoğlu, şunları ekledi:

“Biz kadına, çocuğa, saygılıyız asla dokunmayız. Biz annemizden babamızdan bu ahlakı aldık. Sevgiyle büyütüldük, Allah kalbinde sevgi olmayana sevgi bahşetsin, sevgi versin. Bizim kaybedecek bir günümüz yok. Bugünün işini yarına bırakmayacağız. O yüzden bu işi ilk turda bitirmek farzdır. Artık bu ülkede ‘ben’ devri bitecek ‘biz’ dönemiz ‘milletimiz dönemi’ başlayacak. Bu memlekete güneş bir başka doğacak. Size söz 15 Mayıs sabahı kalktığınızda, uyandığınızda içinize böyle derin bir nefes aldığınızda diyeceksiniz ki ‘mis gibi demokrasi kokuyor, mis gibi cumhuriyet kokuyor, mis gibi eşitlik kokuyor’. Milletin kardeşliğini, çocukların neşesini hissedeceksiniz.”

millet ittifakı

Babacan: İki yılda enflasyonu tek haneye indireceğiz

Seçimlerle Millet İttifakı’nın göreve gelmesi durumunda bir ayda kurumların ayağa kaldırılacağını ve altı ayda mevcut kriz ikliminin sona erdirileceğini kaydeden Ali Babacan, “En geç iki yılda da enflasyonu tek haneye indireceğiz. Ne kadar adalet, o kadar ekonomi. Ne kadar hak ve özgürlük o kadar ekonomi. Her gün hukuku ayaklar altına alıp bu ülkenin ekonomisini büyütemezsiniz, onun için yapamıyorlar. Enflasyonla mücadele temel önceliğimiz olacak” dedi.

DEVA Partisi lideri, şunları aktardı:

“Bu seçim özünde iki seçenekli referandum. İstanbul, cevabın nedir? Otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Korku mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kavga mı barış mı? Kriz mi huzur mu? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı bahar mı? Gelin bu 14 Mayıs’ta annelerimize baharı hediye edelim. Anneler de çocuklarına demokrasiyi hediye etsin.”

millet ittifakı

Uysal: Sefaletin sorumluluğu yönetenlerdedir

“Bugün milyonlarca insanımız eğer sefalet içindeyse bunun sorumluluğu elbette yönetenlerdedir” diyen Demokrat Parti Uysal, iktidar sahiplerini eleştirerek “Cumhuriyette demokrasiye ruhen inanmıyorlar. Demokrasi ve hukuk onların lehine işliyorsa kabulleri, işlemiyorsa değil” diye konuştu.

Gültekin Uysal, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi birileri çıkmış diyor ki 14 Mayıs bir darbe girişimidir. Seçimleri iptal mi edeceksiniz? Bunların düşünceleri ortaya döküldü. Demokrasiye, hukuka, Türkiye’ye dair hiçbir hayalleri yok. 21 yılın sonunda Sayın Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı. Mülakatı kaldıracağını taahhüt ediyor. Bozduğu ekonomiyi 2002 şartlarına getirmeyi taahhüt ediyor. İktidarı döneminde çıkan imar aflarını yasaklarını taahhüt ediyor. Geldikleri noktada söz bitmiş, yalanları da bitmiş. Bu ülkenin kaynaklarını resmiyete uydurarak yağmaladılar, haram saltanatı kurdular.”

millet ittifakı

Davutoğlu: Çiftçilerimiz toprağa geri dönecek

Ahmet Davutoğlu “Toprağı rant olarak gören bu zihniyet gidecek, toprağı bereketlendiren çiftçilerimiz toprağa geri dönecek” diyerek izlenen politikaları eleştirdi.

“Bunlar Kanal İstanbul yapma peşindeler çünkü Kanal İstanbul’da rant var. Hiç hak etmedikleri büyük servet birikimleri var” diyen Gelecek Partisi lideri, farklılıkları derinleştiren yönetim anlayışını tepki göstererek “Tüketiciyle, üreticiyi birbirine düşman etti. Biz ise şunu diyoruz. Hem SİHA, hem İHA, hem Togg, hem soğan. Hiçbir zaman savunma sanayini soğanın karşısına koymadık, bunlar koyarlar. Millet İttifakı’nın iktidarında gıda enflasyonu altında bir zümre olmayacak” diye konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.