Hayvan HaklarıManşet

Milas Belediyesi’nin boğa güreşlerine onay verdiği ortaya çıktı

0

Muğla Milas’ta 22 Ağustos günü afetzedeler yararına yapılması planlanan ancak tepkiler nedeniyle iptal edildiği belirtilen boğa güreşleri 19 Eylül’de tüm tepkilere rağmen gerçekleştirildi.

Bu duruma tepki gösteren HAYKURDER ise Muğla il genelinde yapılması planlanan tüm boğa güreşlerinin listesini yayımladı.

Buna göre il genelinde Milas ve Ula’da boğa güreşleri gerçekleştirildi. Boğa ve develerin dövüştürüleceği dokuz organizasyon daha önümüzdeki üç ay boyunca gerçekleştirilecek.

Milas Belediyesi de izin vermiş

Milas Arena’da yapılan boğa güreşlerine katılanların paylaştığı görsellerde bir boğanın yaralandığı ve sırt derisinin kopmuş olduğu görüldü.

Yapılan açıklamada “Daha önce izin ve etkinlikle ilgisi olmadığını duyuran Milas Belediyesinin ise izni veren kurulda iki temsilcisinin bulunduğu ve güreşlere izin verilmesi yönünde oy kullandığı ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Milas boğa güreşinin organizatörünün de sosyal medyada Belediye Başkanı Muhammet Tok’a “İzinlerin alınması ve sahanın hazırlanmasında gece gündüz yanımda olan Belediye Başkanımız Muhammet Tok’a teşekkür ederim” paylaşımında bulunduğu belirtildi.

Toplantıda ‘gelenek’ vurgusu

Muğla’da yapılan ve yapılması planlanan boğa ve deve güreşleri için yasal izinler Muğla Valiliği İl Hayvanları Koruma Kurulu tarafından veriliyor. Kurul son toplantısında izin başvurularını değerlendirdi. Toplantının 10’uncu maddesi boğa güreşleri, 11’inci maddesi deve güreşleri oldu.

Kurul Muğla Valiliği adına Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan başkanlığında toplandı. İzinlerin görüşüldüğü maddeler üzerinde yapılan değerlendirmelerde boğa ve deve güreşlerinin geleneksel olduğu vurgusu yapıldı.

Beş temsilci itiraz etti

Boğa ve deve güreşleri izninin oylandığı 10 ve 11’inci maddelere kurul üyesi olan ve hayvan hakları alanında faaliyet gösteren iki STK temsilcisi, Bodrum Belediyesi ve Fethiye Belediyesi temsilcileri ile il müftüsü ret oyu vererek şerh koydu.

Boğa ve develerin güreştirildiği kanlı organizasyonun izni ise toplantıda bulunan valilik temsilcisi, Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, il emniyet müdürlüğü, il jandarma komutanlığı, il çevre ve şehircilik müdürlüğü temsilcisi, tarım ve orman müdürlüğü il temsilcisi, DKMP il şube temsilcisi, il sağlık müdürlüğü temsilcisi ile diğer ilçe belediyelerinin temsilcilerinin kabul oyu ile verildi.

Veteriner bulundurma taahhüdü

İznin sağlanması için alanda veteriner bulundurma, hayvan refahına yönelik tedbirler alma gibi hususlarda ise Yatağan ve Milas Belediyeleri organizasyonların yapılabilmesini kolaylaştırarak kurula sözlü taahhüt verdi.

Taahhüt verilmesine rağmen sosyal medyaya yansıyan görüntülerde boğaların yaralandığı görüldü. Yasal işlem yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

‘Geleneksel işkence’

Kararda geleneksellik niteliğine yapılan vurgu ile izin verilmesi üzerine karara tepki gösteren HAYKURDER kararı “geleneksel işkence” olarak yorumladı.  Dernekten yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“DKMP’den Tarım’a, Valilikten Büyükşehir ve ilçe belediyelerine, Çevre Şehircilik, İl Sağlık, Jandarma, Emniyet dahil ilde hayvanları koruması adına sorumlu davranması gereken her kurumun temsilcisi şerh koyanlar hariç bu vahşetin mimarıdır. Hepsi el birliği ile sağladı hayvanların acımasızca dövüştürülüp bu dövüşlerde yaralanması, acı çekmesine zemin yaratan izni! Bu izne el kaldıran temsilcilere sorsanız hepsi hayvan hakkı duyarlılığından söz eder halbuki. Sağolsun il müftüsü din işleri yönünden bunun desteklenemeyeceği şerhini düşmüş. Bir de Bodrum ve Fethiye Belediyeleri bu vahşete destek vermemiş. Koskoca bir ilin ileri gelenleri toplanıp el birliği ile hayvanların dövüştürüldüğü bu zalimce geleneğin sürdürülmesi için izin ve zemin sağlamış oldu. Utanç verici!” denildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.