Doğa Mücadelesiİfade ÖzgürlüğüManşet

Metin Lokumcu Davası öncesi çevre örgütlerinden çağrı: Ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet

0

Artvin’in Hopa ilçesindeki protesto sırasında polisin sıktığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun 6-7 Ocak’ta görülecek davası öncesi 42 çevreci örgüt, duruşmaya çağrıda bulundu.

Ağır ceza mahkemesinde ilk duruşma 20 Aralık’ta görülmüş, mahkeme heyeti, SEGBİS’te yaşanan aksaklıkların sürmesi nedeniyle sanıkların bir dahaki celsede mahkemede hazır bulunmalarına karar verip, duruşmayı 6-7 Ocak’a ertelemişti.

‘Ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet’

Önümüzdeki perşembe ve cuma günü Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülecek duruşma öncesi, çevre ve ekoloji örgütleri bir çağrı yaptı. Yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Suyuna, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkan emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun, 31 Mayıs 2011’de Hopa’da polisin kullandığı kimyasal gaz sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 10 yıl 7 ay geçti.

Öğretmen Metin Lokumcu, hayatı boyunca doğadan ve yaşamdan yana oldu, bu uğurda bizlerle birlikte mücadele etti.

O’nun bu mücadelesinde ve dik duruşunda ne kadar haklı olduğu, şimdi her selde, her heyelanda yeniden hatırlanıyor; ‘Yeter be yeter’ sözleri bir kez daha kulaklarda çınlıyor.

Metin Öğretmen şimdi;

Elinde bastonuyla taş ocağına karşı direnen İkizderelilerle,

‘Munzur özgür akacak’ diyenlerle,

‘Kanalı değil İstanbul’u’ savunanlarla,

‘Nükleere inat yaşasın hayat’ sloganı atanlarla,

Kömür solumak istemeyenlerle sokaklarda, dere başlarında, meydanlarda mücadelesine devam ediyor.

Metin Lokumcu’nun ekoloji mücadelesi şimdi bizlere emanet.

O, daima doğayı ve yaşamı savundu… Bizler de onu her alanda savunacağız!

Metin Lokumcu öğretmenin ölümünden sorumlu olan 13 polisin yargılandığı davanın, 6-7 Ocak 2022 tarihlerinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmasına;

Doğadan ve yaşamdan yana olan herkesi davet ediyoruz.

Biliyoruz ki Metin Lokumcu;

biz O’nu unutursak…

Doğayı ve yaşamı savunmaktan vazgeçersek…

Adalet için mücadele etmezsek asıl o zaman ölür!”

İmzacı dernekler

Metni imzalayan dernekler ise şöyle:

Yeşil Artvin Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Artvin Çevre Platformu, Alakır Nehri Kardeşliği, Aydın Çevre ve Kültür Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Bartın Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Bursa Su Kolektifi, Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu, Çine Yaşam Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Fatsa Çevre Derneği, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, İkizdere Çevre Gönüllüleri, İkizköy Çevre Komitesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Loç Vadisi Koruma Platformu, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Muğla Çevre Platformu, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Munzur Çevre Derneği, Ordu Çevre Derneği, Polen Ekoloji, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, Samsun Çevre Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Yeşilırmak Çevre Platformu, Yenişehir Çevre Platformu

You may also like

Comments

Comments are closed.