İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternetTürkiye

Meslek örgütlerinden ortak açıklama: Basının nefesini kesemezsiniz

0

Gazetecilere görevleri başındayken kolluk güçleri tarafından uygulanan şiddete karşı ortak bir bildiri yayımlayan 14 basın meslek örgütü, yarın bir eylem gerçekleştirecek.

Geçen cumartesi günü, Onur Yürüyüşü etkinliğine sert müdahalede bulunan polisin çok sayıda gazeteciyi darp ettiğine, gözaltına alınmak istendiğine,  görüntü almaları engellenip makinelerindeki görüntülerin silinmek istendiğine dikkat çeken meslek örgütleri, gösterileri izleyen gazetecilerin görüntü almasını engellemeye yönelik İçişleri Bakanlığı genelgesinin de “hukuka ayrılık”tan davalık olduğunu hatırlattı.

Meslek örgütlerinin açıklaması şöyle:

Gazeteciler artık ölüm tehditiyle karşı karşıya

“Gazeteciye şiddet uygulayan kamu görevlileri suç işliyor, bu gidişe hep birlikte dur demeliyiz.

Tüm basın emekçilerine çağrımızdır!

Türkiye’de haklarını aramak için sokağa çıkan yurttaşları takip edip haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Meslektaşlarımız son günlerde tüm toplum adına bu görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalmaya başladı.

Yaşananlar çok tehlikeli bir boyuta ulaştı. Taksim’de yapılmak istenen protesto eylemini izlemeye çalışan çok sayıda gazeteci darp edildi, gözaltına alınmak istendi, görüntü almaları engellendi, makinelerindeki görüntüler silinmek istendi.

Ama artık gazeteciler görevlerini yaparken ölümle de yüz yüze kalıyor! Bunun son örneği Taksim’deki protestoları takip eden AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ın uğradığı şiddettir. Haksız ve hukuksuz şekilde Kılıç’ın görev yapmasını engelleyen polis, yere yatırdığı meslektaşımızın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir şiddet sergiledi.

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle boğazına çökülerek öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial uyandırmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir. Emniyet güçleri bu hareketleri ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir, nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın bu hakkıdır.

‘Basını bezdirmek istiyorlarsa, mümkün olmayacak’

Gösterileri izleyen gazetecilerin görüntü almasını engellemeye yönelik İçişleri Bakanlığı genelgesi hukuka ayrılıktan davalıktır. Tüm basın meslek örgütleri bu genelgeye tepkilerini gösterdi, Danıştay’da dava açıldı. Bu şiddet uygulamasının amacı basını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha gür bir sesle haykırıyoruz.

Bu kabul edilemez anlayışı şiddetle kınıyoruz. Tepkimizi dile getirmek için tüm meslektaşlarımızı üç ilde Valilik önüne kameralarımızı, fotoğraf makinelerimizi, not defterlerimizi bırakarak, şiddeti barışçıl şekilde protesto etmeye çağırıyoruz.

Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz!

Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin!

Bu ablukayı dayanışma ile kıracağız!”

Protesto gösterilerinin yapılacağı yerler şöyle:

Ankara Valiliği önü, saat: 11.30
İstanbul Valiliği önü, saat 14.00
İzmir Valiliği önü, saat 14

Tarih: 29 Haziran 2021- Salı

Çağrıcılar

 • Basın Konseyi
 • Çağdaş Gazeteciler Derneği
 • Dicle Fırat Gazeteciler Derneği,
 • Diplomasi Muhabirleri Derneği,
 • DİSK Basın-İş
 • Ekonomi Muhabirleri Derneği
 • Gazeteciler Cemiyeti
 • Haber-Sen
 • İzmir Gazeteciler Cemiyeti
 • Parlamento Muhabirleri Derneği
 • Samsun Gazeteciler Cemiyeti
 • Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
 • Türkiye Gazeteciler Sendikası
 • Türkiye Haber Kameramanları Derneği.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.