ManşetTürkiye

Meslek örgütleri, STK’lar, birlik ve kooperatiflere etkinlik yasağı

0

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre sivil toplum kuruluşları (STK), meslek kuruluşları, barolar, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık’a kadar ertelendi.

Gerekçe Sağlık Bakanlığı tavsiyesi

Gerekçe olarak ise Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi olduğu gösterildi. Genelgede Sağlık Bakanlığı’ndan İçişleri Bakanlığına hitaben gönderilen yazıya da yer verildi. Yazı şu şekilde:

Dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 pandemisine yönelik olarak; Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir.

Dünyada halen Covid-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir.

Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir.

Uymayanlara adli işlem

Genelgede alınan kararlara uyulmamasının hukuki yaptırımı olacağı da belirtildi.  Açıklamada şunlar söylendi:

“Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.”

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.