ManşetTürkiye

Mersin’de yangın büyüyor: Akkuyu NGS’ye 2,11 kilometre mesafede

0

MERSİN- Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin inşasının devam ettiği Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı.

Alevler gece saatlerinde Silifke ilçesine sıçradı. AFAD‘ın açıklamasına göre Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 vatandaş evlerinden tahliye edildi.

Yangın nedeniyle Mersin-Antalya D-400 karayolu ulaşıma kapatıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Silifke-Aydıncık arası bazı yol ve tünellerin de tedbir amaçlı trafiğe kapatıldığını duyurdu.

Akkuyu NGS inşaatına birkaç kilometre mesafede

NASA‘nın eşzamanlı yangın haritasına göre dün Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatına 3 kilometre mesafede başlayan yangın, 2,11 kilometre mesafeye kadar yaklaştı.

Haritada, yangıın karayollarını da sardığı görülebiliyor.

Bölgedeki ağaçların ve yeşil örtünün çoğunun yok edilmiş olmasına rağmen santralin çevresi büyük ölçüde ormanlık araziden oluşuyor. Daha önce de bölgede çok sayıda yangın çıkmıştı.

Bu yangın, akıllara yeniden “Ya Akkuyu inşaatı bitmiş olsaydı?” sorusunu getirdi.

Santral aynı zamanda aktif bir fay hattının da üzerinde.

‣ Termik santrali yangından koruyamayanlar nükleer santrali nasıl koruyacak?
‣ Akkuyu NGS, şimdiden sorun yaratıyor
‣ Pınar Demircan: Büyükeceli’deki Akkuyu NGS bizim büyük ecelimiz mi?

Gece boyunca gece görüşlü helikopterlerle havadan müdaheleye devam edilen yangında sabahın ilk ışıklarıyla yeniden söndürme uçakları da devreye sokuldu.

Çalışmalara kara ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar da destek veriyor.

Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, itfaiye ve komşu illerden destek ile toplamda 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile gerçekleştirilen müdahele sürüyor.

Yangına müdahele eden arazöz devrildi

Dün bir arazöz çalışmalar sırasında Delikaya Mahallesi‘nde şarampole devrildi.

Sürücü yara almadan kurtulurken, araçta sıkışan iki görevli olay yerine gelen ambulansla Silifke Devlet Hastanesi‘ne kaldırıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.