Dünyaİfade ÖzgürlüğüKadınManşet

Harvard rektörü Claudine Gay, antisemitizm ve intihal suçlamalarının ardından istifa etti

0
Fotoğraf: Mark Schiefelbein / AP

Harvard Üniversitesi‘nin ilk siyah ve ikinci kadın başkanı olan Claudine Gay,  öğrencilerin Gazze‘deki olaylara karşı düzenlediği Filistin dayanışma gösterilerinin ardından yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Gösteri sonrası intihal yaptığı gerekçesiyle akademik çalışmaları da incelenen Gay, Kogre‘de antisemitizm suçlamasıyla ifade verdikten sonra istifa etmek zorunda kaldı.

ABD Temsilciler Meclisi komitesi önünde antisemitizm ile suçlandığı gerekçesiyle de ifade vermiş ve istifa etmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Gay, son haftalarda artan istifa baskısıyla karşı karşıya kaldı.

İstifa mektubunda, görevi bırakmanın üniversite için daha iyi bir çözüm olduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Harvard Üniversitesi

Ne olmuştu?

Pennsylvania Üniversitesi Rektörü Liz Magill, Harvard Rektörü Claudine Gay ve MIT‘den Sally Ann Kornbluth, Kongre’de verdikleri beyanda ifade özgürlüğü savunusu ve antisemitizm suçlamalarıyla gündeme geldi.

Cumhuriyetçi  Kongre üyesi Elise Stefanik‘in yönlendirdiği sorgulamada, rektörlerin “Yahudilere karşı soykırım çağrısı yapıldığı” iddiasına, antisemitizm suçlamalarına karşı ifade özgürlüğüne vurgu yaptıkları ifadeleri eleştirilere neden oldu.

Rektörleri sorularıyla ısrarla sıkıştıran Stefanik, “Yahudilerin soykırıma uğratılması çağrısının yapılması sizin üniversitenizin zorbalık ve taciz ile ilgili kurallarını ihlal ediyor mu?” sorusuna, “evet” ya da “hayır” yanıtı istediğini söylemişti.

Nehirden denize özgür Filistin” sloganının atıldığı İsrail saldırılarına karşı olan öğrenci gösterilerinden dolayı düzenlenen oturumda rektörler, “Bağlamına göre değişeceğini” ifade etmişti.

Oturumun ardından üç rektör, Yahudilere yönelik soykırım çağrısını açıkça reddetmeyip kınamadıkları için eleştirilere maruz kaldı.

Filistin yanlısı tutumları nedeniyle zaten baskı altında olan Liz Magill istifa etti.

Gay ise özür dilemesine rağmen, artan istifa baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Harvard’dan 700’den fazla öğretim üyesi ve binlerce mezun ise Gay’e destek açıklamasında bulundu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.