ManşetKent

Melen Barajı duvarındaki çatlaklar ihaleye çıktı

0

İstanbul’un su sorununa büyük ölçüde çözüm getireceği öne sürülen ve yapımına 2012 yılında başlanan Melen Barajı gövdesindeki çatlak nedeniyle su tutamadığından çatlakların giderilmesi amacıyla ihaleye çıkarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Enerji Komisyonu ile Tarım, Orman, Hayvancılık ve Su Ürünleri Komisyonu, Melen Barajı’nda bulunan çatlaklarla ilgili raporunu açıkladı. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberleştirdiği rapora göre barajın kamuya maliyeti 2020 yılı itibariyle 910 milyon lira oldu.

Rehabilitasyon üç yıl sürecek

Raporda, “Melen Barajı gövdesinde oluşan çatlaklar nedeniyle rezervuarda su tutulmasına başlanamamıştır. Bu nedenle DSİ Genel Müdürlüğü bir rehabilitasyon projesi geliştirmiştir. Bu proje baraj mansabında oluşturulacak kil, kaya ve betondan oluşan kompozit bir yapı ile barajı destekleyecektir. Proje tamamlanmış ve yapım ihalesi 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. İhale sonucunu içeren kararın açıklanması beklenmektedir. Yaklaşık 3 yıl içerisinde barajın rehabilitasyonunun tamamlanması öngörülmektedir” denildi.

İBB Başkanı İmamoğlu barajdaki çatlakları gündeme getirmeden önce barajı ziyaret etmişti.

CHP ve İYİ Partililer rapora şerh koydu

Komisyonda CHP’li ve İYİ Partili üyeleri ise rapora şerh koydu. Üyeler barajın ilk önce kaya dolgu ile yapılmasının planlanmasından neden vazgeçildiğini sorguladı. Baraj zemininde kabul edilebilir sınırların çok ötesinde oturmaların yaşandığının belirtildiği şerhte, Melen Barajı için önce daha toleranslı bir baraj tipi olan “kaya dolgu”nun gündeme alındığı belirtilerek “Daha sonra, nedeni bilinmeyen bir kararla ‘Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC)’ baraj tipi belirlenmiştir. Bu karardan sonra RCC baraj tipinin taşıma gücü yeterli olmayan bir zeminde inşa edilmesinin neden olacağı oturmalara karşı zemin iyileştirmesi yapılmaya çalışılmıştır” denildi.

‘Mühendislik hataları denetlensin’

Raporun mühendislik kusurlarını ortaya çıkardığı belirtilen şerhte “Melen Barajı gibi İstanbul için hayati önemde olan bir su kaynağının gecikmesine ve ek maliyetlerin ortaya çıkmasına yol açan mühendislik kusurları, kurumlarımızı kötülemek ya da yıpratmak için değil daha iyiye ulaşmak için irdelenmelidir” ifadeleri yer aldı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.