Editörün SeçtikleriKültür-SanatManşetTürkiye

Melek Mosso konseri sonrası Süleymanpaşa’da bilboardlar hacklendi: Bir daha İslam karşıtı konser düzenlerseniz bir daha geliriz

0

Haber: Serap CÖMERTOĞLU İŞCAN

*

Melek Mosso konserinin ardından Tekirdağ‘ın Süleymanpaşa ilçesindeki bilboardlar hacklendi. Hackerlar saldırılara devam ediyor. Şehir meydanlarındaki ekranlarda da tehdit mesajları paylaşıldı.

Bilboard  ekranlarında “Bir daha İslam karşıtı konser düzenlerseniz bir daha geliriz” yazıldı.

Ayrıca gazetecilere de “Artık açıklarınızı kapatın” yazılı mail gönderildi.

Konserin ardından da keleş olarak nitelendirilen silahların yer aldığı görseller şehrin bilbordlarında yer almıştı. Halk ise bu tarz grupların şehre müdahale etmesinden endişeli.

Öte yandan 24 Haziran’da 43. Hıdırellez Şenlikleri’nde Muratlı Belediyesi Melek Mosso konseri düzenleyecek.

Ayrıca Melek Mosso’nun Süleymanpaşa’da konser vermesinin ardından gösterilen tepkilerin ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, açıklamada bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, Melek Mosso’nun açıklamalarını tasvip etmediğini, kendisinin, halkın karşısına çıkıp sahneden net bir şekilde özür dilemek istediğini söylediğini aktaran Yüksel, konseri iptal etmenin, toplumsal ayrışmayı körükleyen bir eylem olacağı, farklı polemiklere zemin hazırlayacağı düşüncesiyle etkinliğe devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Açıklamada yer alan ifadeler ise şöyle:

“Kamuoyunda yer alan yanlış anlaşılmayı düzeltmek için bir açıklama yapma zaruriyetim doğmuştur.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, hiçbir zaman inandığım mukaddes değerlerime ve davama söz söyletmedim; söyletmeyeceğim.

Festivalimizde sahne alan Melek Mosso ile ilgili olarak, şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki, sanatçının yaptığı paylaşım ve açıklamaları asla tasvip etmedim. Etmem de!

Mosso’nun yayınladığı ilk özür açıklamasından sonra kendisiyle görüştüm. Yapılanı yanlış bulduğumu, kendisinden çok daha içten ve samimi özür bekleyen büyük bir kitle olduğunu, konseri iptal etmenin doğru olacağını ifade ettim.

Kendisi de, yaptığının hata olduğunu, bu nedenle çok üzgün olduğunu, halkın karşısına çıkıp, sahneden net bir şekilde özür dilemek istediğini; yapılacak konseri ‘milletimizle kucaklaşma ve özür fırsatı’ olarak gördüğünü söyledi.

Bu görüşmeden sonra; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunda önemle üzerinde durduğu “milletimizin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiği” vurgusunu göz önünde bulundurarak, konseri iptal etmenin, toplumsal ayrışmayı körükleyen bir eylem olacağı, farklı polemiklere zemin hazırlayacağı düşüncesiyle etkinliğe devam etme kararı aldık.

Konser gecesi, sahne alan Mosso, ilk şarkısından sonra yüzbinlerce kişinin önünde, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek özür dilemiştir.

Ayrıca bilinmesini isterim ki, özür sonrasında sahnede yaşananlar, sahne öncesindeki duygu yoğunluğunun yansımasıdır. Bundan dolayı üzdüğüm veya kırdığım teşkilat mensuplarımız varsa her birinden özür diliyorum. Lütfen hakkınızı helal edin.

Değerli Hemşehrilerim;

2 milyondan fazla misafiri ağırladığımız şehrimizde, 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nin, birlik, beraberlik ve huzur ikliminde en ufak bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanması en büyük tesellimizdir.”

Ne olmuştu?

Melek Mosso, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 57’incisi düzenlenen Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nde sahne almıştı. Mosso, seçim kombini paylaşımına ilişkin açıklamada bulunarak özür dilemişti.

Mosso, “Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum. Çünkü bizler böyle şeylerle ayrıştırılmayacağız, bizler böyle şeylerle karşı karşıya gelmeyeceğiz” demişti.

Kamuoyunu meşgul ettiği için herkesten özür dileyen ve helallik isteyen Mosso,  şunları paylaşmıştı:

“Hemen bir konuya değinip güzelce sizlerle helalleşmek istiyorum. Son bir haftadır gündemi yersizce meşgul ettiğimin çok farkındayım ve bunun için çok çok üzgünüm. Öncelikle bilin isterim ki, bizler kim ne söylerse söylesin asla ayrışan, asla birbiriyle düşman olan bir millet değiliz. Kim ne yaparsa yapsın asla böyle bir millet olmayacağız. Birbirimizi çok sevmeye devam edeceğiz.

Ben, kuzenini bir kadın cinayetine kurban vermiş bir kız çocuğu olarak bir şeyler söylemek istedim. Kadın cinayetlerini, kadın tacizlerine ses çıkarmak istedim. Anlıyorum ki başka yerlere çekildi. Başka şekilde anlaşıldı ama şunu belirtmek isterim ki buna da inanıyorum bu acılar siyaset üstü acılardır. Şuna inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan bundan sonra bununla ilgili en sert uygulamaları, en sert düzenlemelerini yapacağına inanıyorum canı gönülden, bir kadın olarak. Bu denli kapsayıcı, bu denli birleştirici bir festival günümüzde böyle bir dönemde, hiçbir şekilde insanların huzursuzluğuna yer vermeden bizleri bir araya getiren tek bir yürek şeklinde burada toplayan ve belediye festivali için de yürekten acılar çekse bile bunu ne sizlere ne bana yansıtmadan özrümü kabul edip yüreğine basan sayın başkanımıza çok çok teşekkür ederim.”

“Eğer burada maksadını aşan şakamdan, incinen, üzülen, kalbi kırılan bir tek kardeşim bile varsa ondan çok çok özür diliyorum ve yürekten özür diliyorum. Çünkü bizler böyle şeylerle ayrıştırılmayacağız, bizler böyle şeylerle karşı karşıya gelmeyeceğiz. Biz Türk milleti olarak birbirini seven, dostluklarına güvenen, kardeşçe yaşayan, barış içinde yaşayan mükemmel bir millet olmaya devam edeceğiz. O yüzden hepinizi çok seviyorum geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Başkanımıza bu güzel festivali asla hiçbir şeyin gölgesinde bırakmadan muhteşem bir şekilde devam ettirdiği için ayrıca çok çok teşekkür ediyorum.”

Konseri iptal etmediği için sosyal medyada tepkilerle karşılanan AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Melek Mosso’nun özür açıklamalarının ardından sahnede, birlik beraberlik mesajı verdi.

Herkesin hata yapabileceğini, önemli olanın ise hatayı fark edip, özür dileyebilmek olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetmişti:

“Biz et ve kemikten yaratılmış varlıklarız. Hepimiz hata yapabiliriz, sonuçta bu insana özgü bir şey. Önemli olan nedir biliyor musunuz? Hatanızı görüp, özür dileyebilmek, büyük bir erdem. Ama daha büyük bir erdem daha var, özrü kabul edebilmek. Biz büyük ve güçlü Türkiye olmak istiyorsak, bütün renklerimizi zenginliğimiz olarak görmek zorundayız. Birbirimizin hatalarını özür dilendiğinde kapatmak zorundayız. Dostunun hatasını örteceksin ki biz güçlü olacağız. Bir hedefimiz var gençler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bize ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaksınız’ demiş.

Cumhurbaşkanımız bize bir hedef göstermiş. ‘Büyük ve güçlü Türkiye olacağız’ demiş. Bunu ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak yapabiliriz. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Roman yok. Büyük ve güçlü Türkiye var. Hatalarımızı kabul edeceğiz, özür dileyeceğiz. Özür dileyenleri kucaklayacağız. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.”

You may also like

Comments

Comments are closed.