İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Medya Araştırmaları Derneği: İçerik kaldırma kararı en çok ‘yolsuzluk’ haberlerinde

0

Medya Araştırmaları Derneği geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kabul edilip 1 Ekim itibariyle tam anlamıyla yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası’nın basın özgürlüğünü nasıl etkilediğine ilişkin bir rapor hazırladı.

Sosyal Medya Yasasının Basın Özgürlüğü Üzerine Etkileri İzleme Araştırması” isimli raporda Ekim 2020 ile Nisan 2021 tarihleri arasında alınan içerik kaldırma emirleri kapsamında 658 haber incelendi.

En çok Cumhuriyet’in içeriği kaldırıldı

Taramaya alınan kurumlar içerisinde en çok kaldırma emri iletilen yayın organları olarak 80 içerikle Cumhuriyet Gazetesi oldu. Bunu 68 içerik ileBirGün Gazetesi, 52 içerik ile ODA TV takip etti.

Verilere göre en çok kaldırma emri iş insanı unvanını taşıyan kişiler (103 içerik) tarafından talep edildi. Bu grubu sırasıyla bakan (85 içerik) ve avukat (70 içerik) unvanlı kişiler takip etti.

En çok ‘yolsuzluk’ haberleri engellendi

Kaldırılması talep edilen haberlerin tematik dağılımında, ‘yolsuzluk ve usulsüzlük’ konularında 336 içeriğin,  ‘görevin kötüye kullanılması’ ile ilgili 308 içeriğin kaldırıldığı saptandı.

658 kaldırma emrinin 580’inde hukuki sebep olarak ‘kişilik haklarının ihlal edilmesi’ gösterildi.

Hangi grup neyi kaldırttı?

  • Bakanlar tarafından kaldırılması istenen haberlerin çoğunluğu 44 içerik ile ‘görevin kötüye kullanılması’ konusunda oldu. Bu başlığı, 40 içerik ile ‘yolsuzluk ve usulsüzlük, 30 içerik ile ‘siyasal çatışma’ konuları takip etti.
  • Üst düzey bürokratların yer aldığı 65 içerik, ‘yolsuzluk ve usulsüzlük’ konuluyken; kaldırma emri verilen 45 haberde ise ‘görevin kötüye kullanılması’ konusundaydı.
  • İş insanları ile ilgili kaldırılması talep edilen içeriklerin çoğunlukluğunu oluşturan 69 içerik ‘yolsuzluk ve usulsüzlük’ , 26’sı ‘görevi kötüye kullanma’ ve 16’sı  ‘cinayet’  konulularıyla ilgiliydi.
  • Avukat unvanına sahip ve bu mesleği icra eden kişilerin yayından kaldırılması için başvuruda bulunduğu toplam 70 içerikten 47’si  ‘yolsuzluk ve usulsüzlük’, 24’ü ‘görevin kötüye kullanılması’ konuluydu.
  • Araştırmada sivil yurttaşların 20 içerik ile ‘darp etme ve yaralama’ ve 11 içerik ile ‘intihar’ konulu haberlere kaldırma emri aldırdığı tespit edildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.