ManşetTürkiye

Mecliste dört partiden Ermenistan’a kınama

0

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin, Azerbaycan‘ın Tovuz bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin, TBMM’de grupları bulunan AKP, CHP, MHP ve İyi Parti Grup Başkanvekillerinin ortak imzasıyla bir bildiri yayımlandı.

Bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 12 Temmuz’dan başlayarak Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ermenistan hatalı bir yoldadır” denildi.

‘Kafkasya’da barışın önünde engel’

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in Genel Kurulda okuduğu bildiride şu ifadeler yer aldı:

Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki bölgeleri yıllardan beri işgal altında tutan Ermenistan’ın bilinen saldırgan tutumuna yeni bir örnek teşkil eden bu saldırılar, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir. 

Ermenistan’ın, hak ve hukuku hiçe sayan bu davranışı karşısında uluslararası toplumu gereken tepkiyi göstermeye davet ediyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının, Azerbaycan’ın uluslararası tanınmış sınırları ve toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı yollarla çözülmesine olan desteğimizi tekrarlıyoruz.

12 Temmuz’dan bu yana Azerbeycan-Ermenistan sınırında çatışma yaşanıyor
Fotoğraf: AA

‘Türkiye Azerbeycan’ın yanında olmaya devam edecek’

Ermenistan’ın BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uyması ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

İki devlet, tek millet anlayışıyla her daim huzur ve istikrarın savunucusu olan Türkiye, bundan sonra da tüm imkânlarıyla, toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme çabalarında Azerbaycan’ın yanında yer almaya devam edecektir. Bu vesile ile Azerbaycanlı şehitlerimiz için dost ve kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyoruz.

Öte yandan yayımlanan bildiride, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ve İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın imzası yer aldı.

HDP: Arabuluculuk esas politikamız olmalıdır

Bildiriye katılmayan HDP ise parti sayfasından, neden partilerinin metni imzalamadıklarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Grup Başkanvekili Saluhan Oluç imzalı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimle ilgili olarak her iki halkın da barışa ihtiyaç duyduğu belirtildi ve şöyle denildi:

Soğuk Savaş’ın bitiminden bu yana Kafkasya’da devam eden çatışmaların ve savaşların son bulması, barışın sağlanması için Türkiye dâhil bütün komşu ve çevre ülkeler diyalog ve müzakereyi teşvik etmelidir.

Bu sorunun siyasi çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulan Minsk Grubu daha fazla inisiyatif almalıdır. Arabuluculuk esas politikamız olmalıdır. Barış ve diplomasi, sorunların çözümünün esas yolu olmalıdır.

Açıklamada esas olanın barışçıl bir dış politikaya öncelik vermek ve gerilimi azaltacak adımların atılmasına katkıda bulunmak olduğu ifade edildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.