Doğa MücadelesiManşetYerel

Marmaris Hisarönü’nde imar planı değişikliğine bilirkişiden onay çıkmadı

0

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü Mahallesi’nde inşa edilmek istenen “Yaşlı Bakımevi, Özel Rekreasyon Alanı, Özel Rekreaktif Alan ve Park Alanı” için yapılan imar planı değişikliğine karşı açılan davada bilirkişi heyeti, raporunu mahkemeye verdi. Raporda, imar planı değişikliğinin mevzuata uygun olmadığı belirtildi.

Söz konusu bölge, tarihi ve arkeolojik sit alanı ve  tamamen korunacak doğal alanda ÖÇK alanında bulunuyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 142 parselde yapılması planlanan Yaşlı Bakımevi, Özel Rekreasyon Alanı, Özel Rekreaktif Alan ve Park Alanı için hazırladığı imar planı değişikliğini bir ay önce askıya çıkarmıştı. Marmaris Kent Konseyi ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Marmaris Çevre ve Şehircilik İlçe Müdürlüğü’ne, imar planı değişikliğinin geri çekilmesi talebiyle 29 Ocak 2022’de dilekçe verdi. İtiraz dilekçeleri reddedilen Marmaris Kent Konseyi ve MUÇEP, geçen mayıs ayında imar planı değişikliğinin iptali istemiyle dava açtı.

‘Kamu yararı yok’

Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde açılan dava kapsamında, 8 Aralık 2022 tarihinde bilirkişi heyeti yerinde inceleme yaptı. Bilirkişi raporunda dava konusu imar planları bakımından, “Planların Kademeliği Birlikteliği İlkesi”, “Şehircilik ilkeleri-Planlama Esasları”, “Kamu Yararı İlkesi” açısından uygun-tutarlı bulunmadığı belirtildi.

Kararı sevinçle karşılayan Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, imar planlarında değişikliğe gidilen yer hem sulak alan olması, hem Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan marjinal tarım, arkeolojik ve doğal sit alanı olması nedeniyle son derece kıymetli bir bölge olduğuna dikkat çekti.

Komiteden yapılan açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Ayrıca, plan değişikliklerinin bütünlükçü bir anlayışla yapılıyor olmasına karşın parsel bazlı bir değişikliğe gidiliyor olması da oldukça dikkat çekiciydi. Pek çok endemik ve koruma altındaki nadir türün yaşam alanı olan bir yerin, yaşlı bakımevi gibi gerçek bir ihtiyaca karşılık düşmeyen gerekçe ile imar planlarında değişikliğe gidilmesi, kentteki biz yaşam savunucuları için kabul edilemez bir durumdu”

İnşaat yapmak isteyenler Erdoğanların dünürü

Söz konusu parsel sahibinin Erdoğan Ailesi ile dünürlük ilişkisi olduğuna dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

“Dava kapsamında, 8.12.2022 tarihinde bilirkişi heyeti yerinde inceleme yaptı. İnceleme sonucu UYAP üzerinden yüklenen bilirkişi raporu, itirazımızı haklı kıldı ve imar plan değişikliğinin uygun olmadığı kanaatini oybirliği ile açıkladı. Rapora göre; dava konusu imar planları bakımından, ‘planların kademeliği birlikteliği ilkesi, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı ilkesi’ açısından uygun-tutarlı olmadığı kanaati edinilmiştir. Marmaris’te yaşayan doğa hakkı savunucuları olarak, açıklanan bilirkişi raporu doğrultusunda verilecek mahkeme kararı ile imtiyazlı imar plan değişikliğinin iptal edilip, böylesi kıymetli bir habitatın korunmaya devam edeceği günleri heyecanla bekliyoruz.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.