EkolojiManşet

Marmara Denizi’nde müsilaj kabusu geri mi dönüyor?

0

Marmara Denizi çevresinde Tekirdağ İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek‘te görülen kremsi müsilaj tabakası, iki yıl önce tüm denizi kaplayan müsilaj korkusunu yeniden canlandırdı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi’nde dalış yaparak, incelemelerde bulundu. Denizde alg artışı espit eden Prof. Sarı, Bandırma Edincik kıyılarında yüzeye çıkan kremsi müsilajın fotoğraflarını da paylaştı. Müsilajın 11 çeşidi olduğunu söyleyen Sarı, son günlerde görülen kremsi müsilajın başlangıç seviyesi olduğunu söyledi.

‘İki aydır alg çoğalması görüyoruz’

Prof. Dr. Sarı, kremsi müsilajın görüldğü bölgelerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Cumartesi gününden beri Marmara Denizi’nin muhtelif kıyılarından benzer görüntüler akmaya başladı. Tekirdağ, İstanbul Fenerbahçe, Mudanya, Gemlik Körfezi ve Erdek’te benzer görüntüyü görmeye başladık. Bu görüntü 2021 yılında karşılaştığımız felaket boyutundaki müsilaj ile benzer olduğu için doğal olarak kamuoyu kaygılandı. 11 farklı müsilaj tipi var. Bu gördüğümüz ‘kremsi müsilaj’ olarak tanımladığımız bir görüntü. Şu an bu görüntünün içerisinde polenler de var. Müsilajın üç tetikleyicisi vardır. Birincisi küresel iklim değişikliğine bağlı deniz yüzeyi sıcaklığındaki anormal artışlar, ikincisi deniz şartlarındaki durağanlık, diğeri de kirlilik. Bu üçü bir araya geldiğinde felaket boyutunda müsilaj ile karşılaşıyoruz.

İki aydır devam eden bir alg çoğalması var. O neden kaynaklanıyor? Denizin azot ve fosfor yükü çok fazla. Bu şartlarda deniz suyu sıcaklıkları da çok yüksek olduğu için hızla organizmalar çoğaldılar. Çoğalınca görüş iki metre mesafeye kadar düştü. Yüzeyden başlıyor 25 metreye kadar görüş düşüyor”

‘Müsilaj sonuç, nedenleri ortadan kaldırmak gerekir’

Yeniden aynı sahnelerle karşılaşmamak için bir an önce harekete geçmek gerektiğini kaydeden Sarı, şu uyarıları yaptı:

“Kamuoyu yüzeye çıkan sarı kahverengimsi kıvamdaki köpükler ile tanıdı. O müsilajın sadece bir formu. Çubuk, topaklaşmış, şerit müsilaj evreleri var. Henüz şerit müsilaja dönüşmemiş durumda. Başlangıç safhasında. Alglerin salgılarından ortaya çıkıyor, bu salgıların çoğalması var. Çoğalmadan dolayı salgılar yukarı çıktı ve biz şu an kremsi müsilajı görüyoruz. 2021 yılında karşılaştığımız müsilaj tam yine nisan ayının ortalarında görünür hale geldi. Görünür hale gelmeden önce ekim ayından itibaren şerit müsilajı görüyorduk ve uyarı yapıyorduk. Müsilaj bir sonuç. 2021 yılında denize giden atık ne kadarsa hala aynı. Şartlar değişmeden olayın sonuçlarının değişmesini nasıl bekleriz? Önümüzdeki yıllarda yine müsilaj ile karşılaşacağız. Riski eritmenin yolu denize giden atıkları bir an önce arıtarak önlemek zorundayız.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.