EnerjiManşetUlaşımYerel

Mansur Yavaş: 23 eski EGO otobüsü elektrikli araçlara dönüştürülecek

0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyeye ait 23 eski EGO otobüsünü elektrikli araçlara dönüştüreceklerini açıkladı. Yavaş yaptığı açıklamada “Ankara’mızı çevre dostu otobüslere kavuşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş. tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek üretilen ve Avrupa Birliği (AB) standartlarında testleri başarıyla geçen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü” için tüm süreçler tamamlandı.

BELKA A.Ş. tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek üretilen ve Avrupa Birliği (AB) standartlarında testleri başarıyla geçen “Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü” için tüm süreçler tamamlandı.

Testleri geçti, onay belgesini aldı

1994 model eski bir dizel otobüsün dönüştürülmesi ile üretilen yüzde 100 yerli elektrikli otobüs, “Seri Tadilat Tip Onay Belgesi” aldı. BELKA A.Ş. ürün, dönüşüm projesi ve üretim tesisi onaylanan ve Türkiye’de bu alanda ilk yetki alan şirket oldu.

Yavaş, otobüslerin ilk prototipini 25 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna “Eski otobüsler hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalıydı. Bundan sonra inşallah Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri göreceğiz” sözleriyle tanıtmıştı. İlk etapta belediye otobüsleri ile ön seri imalatın yapılması planlanıyor.

Çevreci, ekonomik, sessiz

BELKA tarafından sıfır elektrikli otobüs maliyetinin 3’te 1 maliyetine dönüştürülen yüzde 100 elektrikli otobüs, sadece yakıt farkı ile 3,5 yılda kendini amorti etme özelliğine sahip.

Dönüşüm işleminden sonra kullanım ömürleri 15 yıl uzayan ve yüzde 80’e yakın yakıt tasarrufu sağlayan otobüsler, sessiz ve çevreci olma özelliğinin yanı sıra gece şarjıyla birlikte 3-4 saatlik şarjla yaklaşık 300 ila 400 kilometre yol yapabiliyor.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.