ManşetTürkiye

Malatya’da bina çöktü: Dört kişi gözaltına alındı

0

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi’nde bulunan 40 yıllık iki katlı binada izinsiz yapılan tadilat çalışmasında bir kolonunun kesilmesi sonucu akşam saatlerinde göçük meydana geldiği açıklandı.

Olayın ardından arama kurtarma çalışmaları başlatılırken, binada göçük sırasında 21 kişinin bulunduğunu kaydeden İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sekiz kişinin kendi imkanlarıyla çıktığını, 13 kişinin de arama kurtarma ekipleri tarafından enkazdan kurtarılıp hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Çataklı, hastaneye kaldırılan yaralılarda hayati tehlikenin olmadığını kaydetti.

Hastanede tedavi sürüyor

Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, hastaneye kaldırılan 13 kişiden sekizinin hastaneden çıktığını, birinin yoğum bakımda ve dördünün de serviste tedavi altında olduğunu belirtti:

Binada 21 kişinin bulunduğu tespit edildi. Bunlardan 8 tanesine arkadaşlarımız ulaştı, kendi imkanlarıyla çıktı. Diğer 13 kişi de arama kurtarma ekiplerince enkazdan kurtarılarak hastanelere kaldırıldı. 13 kişiden 8’i tahliye olmuş durumda. 1’i yoğun bakımda 4’ü serviste tedavi altındalar. Bunların da hayati tehlikeleri yok. Binada bize ulaşan, bizim bildiğimiz herhangi bir kişi olduğuna dair tespit yok ancak her türlü ihtimali düşünerek arkadaşlarımız kontrollü şekilde binanın yavaş yavaş enkazını almaya başladılar.”

‘Dört kişi gözaltında’

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, binada yapılan çalışmayla ilgili, “Belli ki herhangi bir izin almadan, bilgisizce binaya müdahale edilmiş gibi bir görüntü var” dedi.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada da tadilatın izinsiz yapıldığı kaydedildi ve olayla ilgili dört kişinin gözaltına alındığı duyuruldu:

Bilirkişilerce gerekli incelemeler yapılmış olup toplanan deliller itibarıyla izinsiz tadilat yaptırıldığı anlaşılmıştır. Tadilatı yaptıran iş yeri sahibi ve 3 çalışanı gözaltına alınmıştır.”

Soylu: Arama kurtarma çalışmaları sona erdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,  çöken binadaki arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı:

AFAD Başkanlığımızdan aldığımız son bilgiye göre;
Malatya’da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları, sona erdi.

Allah’a şükür, can kaybımız yok. Yaralanan hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum.
Rabbim, ülkemizi ve Milletimizi her türlü afetten uzak eylesin…”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.