DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Madrid’de ‘koronavirüs acil durumu’ ilan edildi

İspanya’da korona virüsü vakalarındaki yüksek artıştan dolayı Madrid özerk yönetiminde acil durum ilan edildi. Acil durum kararı, Başbakan Pedro Sanchez tarafından Madrid özerk hükümet başkanı İsabel Diaz Ayuso’ya iletildi. 

Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı genelgeyle kentte 2 Ekim’den beri uygulanan, bölgeye giriş ve çıkışların kontrol edildiği serbest dolaşım kısıtlaması, yerel yönetimin itirazı sonrasında mahkeme kararıyla dün iptal edilmişti.

Madrid yerel yönetimini Covid-19’a karşı yetersiz önlem almakla suçlayan merkezi hükümet, mahkemenin iptal kararı sonrası bölgesel acil durum ilan ederek, Madrid’deki serbest dolaşım kısıtlamasını yarım günlük aradan sonra tekrar yürürlüğe soktu.

İspanya’daki tüm vakaların üçte biri Madrid’de

Son üç haftadır İspanya genelinde açıklanan Covid-19 vakalarının üçte birinin tespit edildiği Madrid, Avrupa’da da salgının en yoğun görüldüğü kent olarak öne çıkıyor. Madrid’de pandemiye karşı alınan ek önlemler kapsamında son iki haftadır altı kişiden fazla toplanmama, yüzde 50 doluluk oranıyla çalışma şartı konulan restoranların en geç saat 22.00’ye kadar müşteri kabul edip 23.00’te kapatılması gibi tedbirler uygulanıyor.

Salgından dolayı 14 Mart-21 Haziran’da ülke genelinde acil durum ilan eden merkezi hükümet, ilk kez bunu Madrid’de bölgesel olarak uygulayacak. Madrid yerel yönetimi, acil durumun bölge ekonomisine büyük zarar vereceğini savunarak, dolaşım kısıtlamalarının sadece salgının yoğun görüldüğü mahallelerde uygulanmasını talep ediyordu.

İspanya’daki son verilere göre toplam vaka sayısı 848 bin 324’e çıkarken salgın nedeniyle 32 bin 688 kişi öldü. Madrid’de ise toplam vaka sayısı 258 bin 767, ölü sayısı da 9 bin 637 olarak açıklandı. 

Kategori: Dünya