DünyaLGBTİ+Manşet

Macaristan Parlamentosu’ndan LGBTİ+ karşıtı tasarıya onay

0

Macaristan parlamentosu, okullarda eşcinsellik ve cinsiyet değişikliğini ‘teşvik ettiği’ düşünülen içeriklerin yasaklanması için sunulan yasa tasarısını onayladı. Aşırı sağcı Başbakan Victor Orban‘ın partisi Fidesz tarafından sunulan tasarı kapsamında, 18 yaş altı bireylerin eğitim gördüğü okullarda ve televizyon yayınlarında eşcinselliği ‘tasvir eden’ içerikler kaldırılacak.

Okullarda eşcinsellik ya da cinsiyet değiştirme ameliyatı ile ilgili bilgi ve eğitim verilmemesini isteyen Macaristan yönetimi, LGBT+ ile ilgili tüm bilgilerin okullardan uzaklaştırılmasını talep etti.

Gelecek yılki seçimlere hazırlanan Orban, özellikle göçmenler ve eşcinsellere yönelik tutumuyla Macaristan içerisinde ayrışmaya sebep olmuştu. Orban’ın partisi Fidesz, torba yasanın içine okullarda LGBT eğitiminin yasaklanmasının yanı sıra pedofiliye de çok sert cezalar getirmişti. Pedofili cezası da aynı torba yasada olduğu için muhalefet LGBT önerisini de onaylamak zorunda kaldı.

Macaristan’da eşcinsel evlilik resmi olarak tanınmıyor ve sadece heteroseksüel çiftler çocuk evlat edinebiliyor.

Tasarıyı aşırı sağcı Başbakan Orban’ın partisi Fidezs vermişti.

Harry Potter’a +18 kısıtlaması

RTL Klub isimli televizyon kanalı,  Bridget Jones’un Günlüğü, Harry Potter ve Billy Elliot gibi popüler filmlerin de sadece gece geç saatlerde ‘artı 18’ sınıflandırmasıyla gösterilebileceğini aktardı. Hıristiyan-muhafazakar eğilimli iktidar partisi Fidesz’in sunduğu tasarı, insan hakları kuruluşları ve muhalefet partilerinden sert eleştirileri beraberinde getirdi.

LGBTİ+’lar hedef alınıyor

Yasanın LGBTİ+ bireyleri hedef aldığını söyleyen Avrupa Parlamentosu‘nun Macaristan raportörü Gwendoline Delbos-Corfield, “Çocuk korumasının, LGBTİ+’ları hedef almak için bahane olarak kullanılması, tüm çocuklara zarar veriyor” dedi. Fidesz, bu tasarının çocuk istismarcılığının ‘önüne geçilmesi için’ hazırlandığını ileri sürmüştü.

Parlamentoda yapılan oylama öncesinde, Macaristan’da binlerce kişi tasarıyı protesto etti. Başkent Budapeşte’de bir araya gelen göstericiler, parlamento binasına yürüdü.

The Hatter isimli LGBTİ+ hakları kuruluşu tarafından yayınlanan açık mektupta, “Politikacılar, çocukların hayatını feda ediyor” ifadelerine yer verildi. “LGBTİ+ bireyleri, Macar toplumunda görünmez kılmaya çalışıyorlar” diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü‘nden Lydia Gall da hakların ihlal edildiğini söyledi.

Muhalefet partisi Momentum ise, tasarıyla beraber LGBTİ+ bireylerin tehlikeye atıldığını kaydetti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.