İfade ÖzgürlüğüManşetSağlık

Lancet’te Şebnem Korur Fincancı ve TTB’ye yönelik saldırıları konu edinen makale yayımlandı

0

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden 1823’ten bu yana yayın hayatına devam eden Lancet dergisinin Kasım 2022 sayısında, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın hukuksuz bir şekilde tutuklanması ve bunun üzerinden Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) dönük saldırıları mercek altına alan bir makale yayımlandı.

Michele Heisler, James Lin, Jens Modvig, Chris Esdaile ve Vincent Iacopino tarafından kaleme alınan makalede, TTB’nin iktidarlar tarafından çeşitli tarihsel dönemlerde maruz kaldığı saldırıların örneklerine yer verildi.

Dünya Tabipler Birliği’nin (DTB) Tokyo Bildirgesi’ne atıf yapan makalede, Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya suç isnat edilen eylemin, Korur Fincancı’nın mesleki sorumlulukları dahilinde olduğu belirtildi.

Hekimleri, TTB’yi ve Korur Fincancı’yı desteklemeye davet eden makalede şu ifadelere yer verildi:

“Erdoğan Yönetimi’nin Fincancı’yı ibret olsun diye cezalandırmaya çalıştığı, doğruyu söyleyenlerin sindirileceğini, baskı altında tutulacağını ve tutuklanacağını göstermek istediği açıktır. Hekimler, sağlık çalışanları ve insan hakları savunucuları olarak insan hakları ihlallerini cesurca kınayan meslektaşlarımızı desteklemek etik sorumluluğumuzdur.

“Herkesi, Türk adli makamlarını Fincancı’yı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya, TTB’nin bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumaya ve Türk tıp mesleği mensuplarını sadece etik sorumluluklarını yerine getirdikleri için dava etmeye ve cezalandırmaya yönelik farklı girişimleri reddetmeye çağırma konusunda bize katılmaya davet etmekteyiz.”

 

Hekimler sadece mesleki yükümlülüklerini yerine getirdikleri için tehdit ve tacize maruz kalıp cezalandırılırken, sessiz kalmamız mümkün değildir.

Fincancı 30 yıldır çalışan bir adli tıp hekimi

Fincancı’nın, işkence ve kötü muameleye ilişkin kanıtların adli tıp hekimleri tarafından eksiksiz ve tarafsız olarak belgelenmesini sağlamak için 30 yıldır çalışan ve uluslararası alanda uzun zamandır tanınan bir adli tıp hekimi olduğunun altı çizilen açıklamada, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nın başkanlığını yaptığı süre boyunca sürekli tehditlerle karşı karşıya kalan Fincancı’nın, işkence mağdurlarının taraflı ve tıbbi etik dışı değerlendirmelerine katılmayı reddederek kendi bölümünün bağımsızlığını korumak için cesurca mücadele ettiği ifade edildi.

“Fincancı’nın siyasi güdülerle tutuklanması, Türkiye Hükümeti’nin onun ve insan hakkı ihlali iddiaları sonucu olası sağlık risklerine dikkat çeken diğer sağlık çalışanlarının gözünü korkutma, onları susturma ve cezalandırma çalışmalarındaki en yeni girişimlerdendir.

Fincancı’nın tutuklanması, tarihi boyunca hükümetin zulmüne maruz kalan TTB’ye yönelik baskıların devamı niteliğindedir.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.