Hafta SonuManşet

Kuzeyin başkenti Pekin – Oktay Arslan

0

Çin’deki şimdiki durağımız Pekin. Şanghay’dan sonra Çin’de en büyük nüfusa sahip olan şehir. Pekin ayrıca Çin’in dört büyük başkentinden biri olup, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarakta yerini alıyor.Tarihte ilk kağıdın, barutun, pusulanın bulunduğu yerdir.

Bir Uzakdoğu geleneği

12

Uzakdoğu’daki şehirlerin adlandırılması genelde bulunduğu yere göre veriliyor. Bejing ‘Kuzeyin Başkenti’ anlamına geliyor. Benim şu anda yaşadığım Bejing’den önceki başkent olan Nanjing ise ‘Güney Başkenti’ olarak isimlendiriliyor. Bu gelenek Uzakdoğuda ki birçok ülkede de var. Örneğin Japonya’daki Tokyo’ya da ‘Doğunun Başkenti’ anlamında.

Başlıca gezilecek yerler

 

Pekin’de başlıca gezilecek yerler: Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir (Forbidden City), Yazlık Saray (Summer Place) , Cennet Tapınağı (Temple of Heaven) ve tabii ki olmazsa olmaz Çin Seddi. İdeal bir Pekin gezisi için 3 gün yeterli kanımca. Ayrıca eğer rehber eşliğinde veya benim gibi Çinli bir arkadaşınız yoksa yanınızda mutlaka elinizde şehrin haritası veya telefonunuzda mobil uygulamalar olsun. Çünkü Pekin’de birçok insan İngilizce bilmiyor. Adres sormaya çalıştığınızda da birçoğu cevap vermekten kaçınıyorlar.

‘Dünya Hakları Birlikte Yaşayın’

Pekindeki ilk durağımız Çinli Hanedanların sarayı olan Yasak Şehir. Gerçekten şatafatlı bir yapı ve bizim Topkapı Sarayı’na benziyor. Yasak Şehir Pekin’in şehir merkezininde, Tiananmen Meydanı ile yanyana bulunmaktadır. Buranın girişinde ejdarha heykeli var. Bu ejdarha kralın gücünü ve varlığını simgeliyormuş. Burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hafta sonları ve Çin’in ulusal bayramlarında gelmezseniz iyi olur. Aksi taktirde saatlerce kuyrukta bekler ve Çin’deki devasa kalabalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yasak Şehrin içerisinde 8.707 oda varmış. Sarayın duvarının tam ortasında Mao Zedung’un resmi var. Resmin iki yanında da Çince olarak sağ tarafta ‘Yaşasın Çin Halk Cumhuriyeti ‘ sol tarafdaki yazıda ise ‘Dünya Hakları Birlikte Yaşayın’ yazıyor.

11

Yasak Şehirin hemen yanında da dünyanın en büyük meydanı olan Tiananmen Meydanı yer alıyor.Tiananmen Meydanı toplamda ‘440 000 metrekare’. Burası yaklaşık 1 milyon kişi alabiliyor. Mao Zedung Çin Halk Cumhuriyetini bu meydanda ilan etmiş.(1949). Bu meydan 40 yıl öncede tarihe ‘Tiananmen olayları’ olarak geçen yerede konukluk yapmış.

Muhteşem Yazlık Saray

9

Gelelim sıradaki yerimiz Yazlık Saray‘a. Burası dünyanın bahçeçilik anlamında en önemli yapılardan bir tanesi. Çin’de geçmişte imparatorlar güçlerini ve ihtişamlarınını bahçeleri ile gösterirmiş insanlara. Yazlık Saray doğa manzarası, Kunming Gölü ile bahçeleri ile çok güzel bir kombinasyon oluşturmuş. Ayrıca buraya geldiğiniz Kunming Gölü etrafında gezebilir ve göl etrafında geleneksel tekneler ile göl turu yapabilirsiniz.

Cennetin dairesel, dünyanın ise karesel

Buraya gelip Cennet Tapınağı‘na gitmeden olmaz. Burası adeta Pekin’in simge mekanları arasındadır. Bu tapınakta UNESCO’nun dünya kültür mirası listesi içinde. Cennet Tapınağı, Çin mimarisine göre 15. dairesel olarak ve hiç çivi kullanılmadan ahşaptan ve dairesel olarak inşa edilmiş.

10

Dairesel olarak yapılmasının nedeni Cennetin dairesel dünyanın ise karesel olduğuna inandıkları içinmiş. Geçmişteki Çin imparatorları tüm dini ritüellerini ve dini ayinleri Cennet Tapınağı’nda yaparlarmış ve ayrıca burada imparatorlar birçok farklı kurban ayinleri düzenlermiş. Burası Taoculara ait bir tapınak. Bu tapınakta tüm yapılar ses dalgası yayılma prensibine göre inşa edilmiş. Konuşma sesleri etrafa yayılıyor. Geçmişte imparatorların buradan Tanrı ile konuştuklarını inanılırmış.

Dünyanın en uzun savunma duvarı

13

Çin’e gelip de Dünyanın Yedi Harikası arasında bulunan Çin Seddine uğramadan gidilmez. Buraya ulaşabilmek için turlara katılabilirsiniz ya da şehir merkezinden metroyla line 13 üzerinden Dongzhimen istasyonundan çıkıp 919 numaralı otobüs ile Çin Seddi’nin bulunduğu Badaling’e ulaşabilirsiniz. Çin Seddi şehir merkezine yaklaşık olarak 75 km uzaklıkta. Giriş ücreti 40 yuan. Normalde eğer tur şirketleriyle giderseniz bu ücret gidiş dönüş transfer artı giriş ücreti 200 -300 Yuan civarında. Tur şirketleri ile gitmenizi pek önermem grup ile gittiğiniz için çok zaman kaybı oluyor ve Çin Seddini gezmek için sadece iki saatlik bir zaman veriyorlar. Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarı.Yıllar önce düşmanlardan savunmak için yapılmış olan Çin Seddi şimdi ülkenin en çok ziyaret edilen ve kazanç merkezlerinden bir tanesi haline gelmiş.

Çin Seddi’nin yapımı 20 ayrı krallık tarafından atılmış. Seddin yapımında bir milyona yakın insan çalışmış ve inşasında birçok insan hayatını kaybetmiş. Çin Seddini tırmanırken gerçekten iyi bir kondisyona sahip olmamız gerekiyor.Yarım saat tırmandıktan sonra kaç basamak çıktım bilmiyorum ama bayağı bir yorulmuştum. Unutmadan buraya tırmanırken rahat elbiseler ve spor ayakkabı ile gelin derim.

Tırmandıkça birbiri ardına uzayıp giden dağları uçsuz bucaksız manzaraya dalıyoruz.Eğer burayı gezmeye yaz aylarında gelirseniz gerçekten çok sıcak oluyor.Yanınızda ekstradan tişort almanızda fayda var.

Pekin Ördeği’ni tatmadan olmaz

Çin Seddin’den sonra bayağı bir yorulmuş şekilde şehir merkezine halk otobüsü ile dönüyoruz. Yol yaklaşık olarak 1.5-2 saati buluyor. Akşam rotamızı Pekin’e çeviriyoruz. Pekin’e gelip de Pekin Ördeği’ni tatmadan olmaz. Genelde bizim Türklerde Çin yemeklerine karşı bir önyargılı var. Umarım Pekin Ördeği bu önyargıyı yıkar . Marul, soğan, özel sos ve bizdeki lavaş ekmeğine benzeyen ekmekle sunulan Pekin Ördeği lezzetli bir akşam yemeği olabilir.

İstediğiniz çayı tatma şansı

14

 

Pekin’e gelince hediyelik eşya olarak neler alınır? Hediyelik olarak alınacak en başta yüzlerce çeşitte olan Çin Çayı. Şehrin her yerinde çay satılan mağazaları bulabilirsiniz.Size ücretsiz olarak istediğiniz çaydan deneme şansı veriyorlar. Burası adeta çay akademisi gibi size çayın faydaları ve nasıl demleneceği konusunda bilgilendirmede yapıyorlar.

Sevgiyle kalın

15-Oktay-Arslan
Oktay ARSLAN
[email protected]

More in Hafta Sonu

You may also like

Comments

Comments are closed.