Doğa MücadelesiManşet

Kuzey Ormanları Savunması, “3. Köprü artık 2 beton kuleden ibaret”

0

Kuzey Ormanları Savunması, 3. Köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin 8. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara yönelik düzenlenen basın toplantısında “3. Köprü artık 2 beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir” dedi. Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı ise “Köprü ayaklarıyla kalabilir, biz bunu Kuzey Ormanları büstü olarak da adlandırabiliriz” diye konuştu.

47

Kuzey Ormanları Savunması ile Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası’nın da aralarında bulunduğu meslek odaları, 3. Köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin karar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Beşiktaş ’ta bulunan Şehir Plancıları Odası’nda gerçekleşen toplantıda, 8. İdare Mahkemesi’nin “Kuzey Marmara-Beykoz-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişi ile Sarıyer İlçesi-Rumelifeneri-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişlerine İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği”nin iptal kararı ele alındı. Toplantıya Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ve Kuzey Ormanları Savunmasından Ceyda Sungur katıldı. Toplantının yapıldığı salona, “Doğa ve hukuk cinayetini, köprü ve havalimanını durdurun” yazılı pankart asıldı.

“İNŞAATI DERHAL DURDURUN”

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açtığı ortak davada alınan iptal kararına ilişkin yapılan basın açıklamasında “3. Köprü artık 2 beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir. Mahkeme plan değişikliklerinin İBB yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile yürürlüğe konmasını hukuka aykırı bulmuştur. Verilen kararla köprü ayaklarını her iki yakada 3. Köprü güzergahı ile bağlayacak ana koridorları içeren planlar iptal edilmiştir ki bu karar proje bütünlüğünün iptalini de gerektirir niteliktedir” ifadelerine yer verildi. Kuzey Ormanları Savunması adına yapılan basın açıklamasında projenin derhal durdurulması çağrısında bulunarak, mahkeme kararının uygulanması talep edildi. Kuzey Ormanları Savunması, Cumartesi günü Sarıyer Garipçe kavşağında eylem çağrısında bulundu.

“KARAR KÖPRÜNÜN DENİZ ÜSTÜNDEKİ KISMINA GİDEN EN KRİTİK ALANI KAPSIYOR”

Basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, kararın etkili olduğu alanın Avrupa ve Anadolu yakaları geri görünüm ve etkileşim geçiş sahaları olduğunu vurgulayarak “Bu alan köprünün deniz üstündeki kısmına giden en kritik alan. Şu anda burada herhangi, bir inşaat yapılamaz. Durum çok açık” şeklinde konuştu. 3. Köprünün, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalanan 1/100 binlik planda yer almadığını hatırlatan Atalay, “Aradan bir yıl dahi geçmeden 3. Köprü inşaatına başladılar. Önce 1 yıl içinde ne değişti, fikirlerini neden değiştirdiler bunun yanıtını verecekler ve bu kararı uygulayacaklar” dedi.

“KÖPRÜ BÖYLE KALABİLİR; AYAKLARINI KUZEY ORMANLARI BÜSTÜ OLARAK ADLANDIRIRIZ”

Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı kararın Kuzey Ormanları için çok önemli olduğunu belirterek projenin derhal durdurulması gerektiğini savundu. Yıkıcı, “Köprü ayaklarıyla kalabilir, biz bunu Kuzey Ormanları büstü olarak da adlandırabiliriz” diye konuştu. Toplantıya katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran ise 3. Köprünün planlama süreçlerinde belediyeye ait yetkilerin bakanlığa devredildiğini belirterek “1/1000’lik planlar ilçe belediyelerine ait yetki ve sorumluluk içindeydi. Ancak baktılar ki bu izni çıkaramıyorlar, bir anda Bakanlığa devredildi. Torba kanunlarla, gece yarısı çıkarılan kanunlarla, doğaya, insana saygı duymadan bir anda yetki devri yapıldı” ifadelerini kullandı.

(Radikal)

You may also like

Comments

Comments are closed.