ManşetDoğaEkoloji

Kurutulmaktan kurtarılan İris Gölü’nde zafer kuşların oldu

0
Fotoğraf: Karaburun Kent Konseyi

İzmir’in Karaburun ilçesindeki açılan kanallarla kurutulmaya bırakılmış İris Gölü‘nde gelen tepkiler üzerine kanalların kapatılmasıyla birlikte tekrar yaban hayatı canlanmaya başladı. Yeniden su toplamaya başlayan gölde kuş popülasyonu her geçen gün artıyor.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre Karaburun Kent Konseyi’nin Doğa Koruma Çalışma Grubu üyeleri İris Gölü’nde gözlem çalışması yaptı.  İnceleme sonrası açıklama yapan Konsey, kanallarının kapatılması sonrasında gölün su tutmaya başladığı, sazlık ve makilik alanların canlandığı, kuş türlerinin arttığını belirterek, sucul ekosistemin yeniden güçlendiği ve İris Göl’ünün pek çok yaban hayatı popülasyonunu barındırır hale geldiğini dile getirdi.

Kuşların üreme sahası

İris Gölü nesli tükenme tehlikesi altındaki bahçe çintisi, çayır incir kuşu, tepeli toygar, tepeli pelikan, tepeli karabatak, karabaş martı, küçük kerkenez ve bıyıklı doğan gibi kuş türlerinin üreme sahası. 1978 yılında özel mülkiyete geçmesiyle beraber, göl tabanına açılan kanallar aracılığıyla İris’in suyu boşaltılmış ve göl kurumaya bırakılmıştı.

Aralık 2019’da ise bölgenin suyunun çekilerek imara açılacağı iddiaları ortaya atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma (TVK) Bölge Komisyonu 20 Aralık tarihinde toplanarak kanalların kapatılması kararı aldı.

Kanallar kapatıldı

Ayrıca Komisyon’da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına, Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Belediye Başkanlığı’nca alanın eski haline getirtilmesine ve sonucunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilmesine karar verildi.

12 Şubat 2020’de ise Karaburun’un tek sulak alanı olan İris Gölü’nün kurutulmak için açılan kanalları Karaburun Belediyesi tarafından kapatıldı.

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.