İklim KriziKentManşet

Kuraklık, yapılara da hasar veriyor: Fransa’da 10,4 milyon ev zarar gördü

0
Fransa’daki Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Uyum Bakanlığı verilerine göre, kuraklık ülkedeki evlerde ve yaşam alanlarında hasarlara yol açtı.

Kuraklık ve sıcak hava dalgasının evleri daha kırılgan hale getirmesi nedeniyle 10,4 milyon evde çatlaklar oluştu.

Fransızların çoğunun oluşan bu çatlaklar nedeniyle evlerinde endişe içinde yaşadığı, imkanı olanların bahçeli konutlara taşındığı, sigorta şirketlerinin ise bu durumu doğal afet kapsamına almaması nedeniyle ailelerin zor durumda kaldığı ifade ediliyor.

Kuraklığın ‘Doğal afet’ kapsamına alınması isteniyor

Mağdur Fransızlar, yetkililerin yeterince ilgi göstermemesi nedeniyle dernekler vasıtasıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. Ülkede bir evin doğal afet sigortası kapsamına alınması ve prosedürlerin tamamlanması için ise en az 10 ay gerekiyor. Bu süre zarfında hasarlı evlerin tamirine ilişkin sorumluluk sadece ev sahiplerini bağlıyor.

Fransa’da 26 Temmuz 2022’de yayımlanan kararnameyle yalnız 20 belediye kuraklıktan etkilenen bölgeler arasına alınmıştı. Diğer bölgelerdeki hasarlı evlerin sahiplerinin durumunun ne olacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Evlerde oluşan çatlakların ana nedeni olarak kuraklık ve buna bağlı olarak nemini kaybeden kil tabakasının bozulması olarak gösteriliyor.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.