YerelManşet

Kül rengi yelkovan kuşu Türkiye’de ilk kez Hatay’da görüldü

0
Fotoğraf: AA

Soyu tükenmekte olan ve okyanuslarda yaşayan kül rengi yelkovan kuşu, Türkiye‘de ilk kez Hatay‘da görüldü. Kül rengi yelkovan kuşu, Türkiye‘nin 494’ncü kuş türü olarak kayıtlara geçti.

Kül rengi yelkovan kuşu, Mileyha Sulak Alanı‘nın bulunduğu Samandağ Sahili açıklarında, kuş gözlemcileri Emin Yoğurtcuoğlu, Murat Bozdoğan ve Ahu İlbeyi tarafından görüntülendi.

‘Bu kuşu yıllardır arıyoruz’

Emin Yoğurtcuoğlu, Hatay’ın Anadolu’dan ve Avrupa’dan göç eden kuşların uğrak noktası olduğunu belirtti ve “O nedenle buradaki her sulak alan, her doğal habitat ekstradan bir önem teşkil ediyor” dedi.

Kül rengi yelkovan kuşunun Türkiye’de ilk kez kaydedilen bir okyanus kuşu olduğunu ifade eden Emin Yoğurtcuoğlu, bu kuşu yıllardır aradıklarını da kaydetti:

Kül rengi yelkovan kuşu sadece Mileyha ya da Hatay için değil, Türkiye için de yeni bir tür oldu. Bir okyanus kuşu. Bu okyanus kuşu çok nadir az sayıda Akdeniz’e giriyor. Biz açıkçası Hatay’da ya da Türkiye’nin güney kıyılarında bu kuşu yıllardır arıyoruz. Birçok kuş gözlemcisi kül rengi yelkovanın çıkacağını düşünüyordu ama göremiyordu.

Biz de ‘niye göremiyoruz acaba’ diye düşünüp çok zorlu şartlarda kıyıya yanaştığını düşünüyorduk. Çok ciddi fırtınalarda iç denizden kıyıya doğru sürüklenebileceğini düşünüyorduk. Biz de fırtınalı günlerde araziye çıkıp teleskoplarımızla açık denizi taramaya çalışıyorduk. Ne kadar zor olsa da bir türlü denk gelemiyorduk. Bir farklılık olsun istedik ve ufak bir tekneyle biraz açığa doğru gittik. Yanımıza gelen ilk gelen kuş o oldu. O an çok heyecan vericiydi. Türkiye’nin 494. türü kül rengi yelkovan oldu. Eğer altı tür daha bulursak 500’ncü türe ulaşacağız ve 500 tür demek bir ülke için çok iyi bir sayı.”

Fotoğraf: AA

Kuş gözlemcisi Murat Bozdoğan da Hatay’da yaptığı kuş gözlemlerinde kısa süre önce yine okyanus türü olan çatal kuyruk martı gözlemlediğini kaydederek, “Tespit ettiğimiz yeni kuş türleri buranın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkarıyor. Art arda iki okyanus kuşu bu bölgede gözlemleniyor. Bunların ikisi de Türkiye’nin yeni kuş türü. Bu da buraların korunmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Kategori: Yerel

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.