Ekolojik YaşamManşet

Köylü üreticiler Ayrancı Pazarı’nda

0

Ankara’nın çevresinde, halen tarımsal üretim yapılan yerlerdeki üreticilerin daha geniş bir pazara; başkentlilerin de sağlıklı, uygun fiyatlı ve taze ürüne ulaşabilmesi açısından “Ankara Köylü Üreticiler Pazarı” fikrini uygulamaya koyan Çankaya Belediyesi, ilk adımları Ayrancı Semt Pazarı’nda attı.

İki haftadan beri Ayrancı Semt Pazarı’nda deneme amaçlı tezgâh açan köylü üreticiler, halkın ilgisinden memnun. Ayrancı Organik Gıda Pazarı’nın kurulduğu Pazar günleri tezgâh açan üreticiler, bahçelerinden getirdikleri ve çok miktarda olmayan ürünleri başkentlilerin damak tadına sunuyorlar.

Pazarda ilk olarak üretici belgesi olan 10 civarında köylü tezgah açtı. Sabah erken saatlerde pazar alanına gelen köylüler, tüketiciyle kurdukları ilişkide “organik değil köy ürünü” sattıklarının bilgisini özellikle veriyorlar. Sertifikalı tarım yapmadıkları için ürünlerine organik denemeyeceği bilgisini tüketiciye sürekli hatırlatan ve sorulara detaylı cevaplar veren köylü üreticiler, “Burada sattığımız ürünler, kendi bağımızda bahçemizde yetişen, evde tükettiğimiz ve ilçe pazarında sattığımız ürünler. Biz çok büyük alanlarda çok büyük miktarlarla ifade edilecek tarım yapmıyoruz. Miktar ve çeşit olarak kısıtlı olduğumuz ve sadece mevsim meyve- sebzelerini üretip satabildiğimiz için bunu tüketiciye söylüyoruz. Biz sertifikalı tarım yapmıyoruz, ürünlerimizi doğal yollarla ve çoğu zaman zirai gübre olmadan yetiştiriyoruz ancak bu da (Organik ürün üretiyorum) demek için yeterli değil. Dolayısıyla, Ayrancı Pazarı’nı Organik Pazar’la paylaştığımızdan da müşterilerin kafası karışmasın ve kendilerini kandırılmış hissetmesinler diye, daha onlar sormadan ürünlerimizin organik değil doğal, köy ürünü olduğunu söylüyoruz” dediler.

Daha önce birkaç değişik pazaryerinde deneme amaçlı tezgâh açtıklarını ancak girişimlerin başarılı olmadığını kaydeden köylü üreticiler, “Biz buraya Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın daveti ve girişimleriyle geldik. Kendisi bize bu pazarda yer gösterdi, pazardaki diğer esnaf da nezaketle yaklaştı. Amacımız çok para kazanmak değil, zaten o kadar ürünümüz yok. Hal esnafı değiliz, oradan mal almıyoruz. Bağımızda bahçemizde ürettiğimizin bir kısmını Ankara’da satıyoruz” diye konuştular.
Köylü üreticiyi destekleyen projeyi başarılı bulduklarını ve uygulamanın oturması için zamana ihtiyaç duyduklarını belirten üreticiler, “Kanun, pazaryerlerinde toplam tezgâhsayısının yüzde 20’sinin köylü üreticilere ayrılmasını öngörüyor. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, hem köylü üreticilerin hem de kentli tüketicilerin faydasına olan bu kararı uygulamaya koydu. Kendisine teşekkür ederiz” dediler.

Kalecik, Güdül, Ayaş ve Çubuk’tan gelen köylü üreticilerin meyve- sebze, şarküteri ürünleri ve çeşitli gıda maddelerini satışa sunduğu Köylü Üreticileri Pazarı, her ayın birinci Pazar günü hariç, Ayrancı Semt Pazarı’nda olacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.