TürkiyeEkolojiManşet

Kaos GL sıfır atık politikasına geçtiğini duyurdu

0

Kaos GL, sıfır atık politikasına geçtiğini duyurdu. Dernek, ofislerindeki karbon ayak izini küçültmeyi, israfı önlemeyi ve kaynakların daha verimli kullanılmasını hedeflediklerini belirtti. 

Üç ofisi ve ofis içinde 20’ye yakın çalışanı bulunan dernek, gün içinde kağıt, karton ve kompozit atıklar, yemek artıkları, çay ve kahve posaları, plastik atıklar, tuvalet kağıdı, havlu kağıt atıkları, cam şişe atıkları, bitkisel yağ atıkları gibi atıklar çıkarıyor.

Dernek, sıfır atık için neler yapacak?

Kaos GL, sıfır atık için yol haritasını ise şöyle duyurdu: 

  • Ofiste yemek pişirilmesi veya çalışanların evden yemek getirmesinin teşvik edilebilir.
  • Çalışanların yeniden kullanılabilir kaplarda yemeklerini ofise getirmesi ya da yemeğin ofiste yapılması ambalaj atıklarını azaltır.
  • Ofiste yeniden kullanıma uygun, mutfak eşyaları ile araç gereçleri yer alır. Yemeğin dışarıdan söylenmesi durumunda çalışanlar plastik çatal-kaşık-bıçak, ıslak mendil, pipet istemediklerini belirtir.
  • Kaos GL çalışanları, ortak ya da bireysel kullanımında olan araç ve gereçleri dikkatli kullanır.
  • Atık fazlasının önüne geçmek için doğada çözülmeyen ve bir defaya mahsus kullanılabilecek ürünler yerine ileri dönüşüme açık ürünler tercih edilir.
  • Tek seferlik kullanılacak ve atığa dönüşecek zımba yerine ataç, poşet dosya yerine kağıt zarf ya da karton dosyalar, baloncuklu naylon yerine gazete kağıtları birbirleri yerine ikame edilir.

Kağıt tüketiminde Türkiye 16. sırada

Dernek, Türkiye’nin kağıt tüketiminde dünya sıralamasında 16. ülke olduğunu hatırlatarak bu sıralamayı değiştirmek için kurumların ve işyerlerinin sorumluluğunun büyük olduğunu söylüyor. Bu konuda ise şunlar yapılıyor:

  • Kaos GL idari ve finansal evraklarının birçoğunu e-posta ile çalışanlarına iletir ve çalışanlar benzer şekilde söz konusu evrağı çevrimiçi ortamda değerlendirir ve onaylar.
  • Yazıcının kullanılması gerektiği durumlarda kağıtlar önlü-arkalı değerlendirilir, hatalı çıktıların boş yüzeyi yeniden not kağıdı olarak kullanılır.

Vegan ürünleri tercih ediyorlar

Kaos GL, ofislerindeki temizlik için vegan ürün tercih ettiklerini söylüyor:

  • Hayvanlar üzerinde denenmeyen, hayvansal ürün içermeyen bu ürünlerin tercih edilmesi, bu ürünlerin üretiminde daha az atık ortaya çıkardığı için tercih edilmektedir.

Ayrıca, enerji tüketiminin azaltılmasına, notların kağıtlara değil de drive, takvim gibi online araçlara alınmasına, tek kullanımlık ürünlerin yerine dayanıklı ürünlerin kullanılmasına da dikkat çekiyorlar.

Kaos GL, adrese dayalı toplama ve atık kumbara sistemi uygulamaları kapsamında ofis atıkları için Çankaya Belediyesi‘yle iletişim halinde olduğunu belirtiyor. 

Metnin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.