DünyaDoğaManşet

Koronavirüs sonrası ağaç kesimleri eskiye göre yüzde 150 arttı

0

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) 18 ülkede yaptırdığı araştırmaya göre, Mart 2020’de 18 ülkede tropikal orman alanları 6 bin 500 kilometrekare azaldı. Araştırmanın odağında Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Kenya, Çin, Endonezya, Kamboçya, Myanmar, Malezya, Tayland, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Peru ve Paraguay yer alıyor.

Maryland Üniversitesi’nin uydu kayıtları üzerinden topladığı verilerin incelenmesiyle yapılan çalışmada Mart 2020’de yapılan ağaç kesimlerinin, 2017 -2019 yıllarına göre yüzde 150 artış gösterdiği ortaya çıktı.

Berlin’in yedi katı büyüklüğünde alan yok oldu

İnceleme yapılan 18 ülkede mart ayında yaklaşık 645 bin hektar tropikal orman alanı yok oldu. Bu da Berlin’in yüzölçümünün yedi katına tekabül ediyor.

Araştırmaya göre ağaç katliamındaki en büyük artış Güney Amerika ülkelerinde kaydedildi. Bu ülkeler mart ayında 220 bin hektar orman kaybetti.

İkinci büyük yok oluş yüzde 152 artış ile Afrika ülkelerinde görüldü. İncelenen altı Afrika ülkesinde Mart 2020’de 123 bin hektar alan orman yok oldu. Asya’da büyüteç altına alınan ülkeler ise toplam 300 bin hektardan daha fazla orman kaybı yaşadı. Bu da söz konusu zaman dilimiyle karşılaştırıldığında yüzde 155 artış demek.

AB’ye giden ürünler ormanları yok ediyor

WWF’in bölge uzmanları, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Peru, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun ve Malezya‘da koronavirüs salgınına karşı alınan siyasi tedbirler nedeniyle ormanların daha büyük tehdit altında olduğunu kaydediyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tükettiği gıda ürünlerinin altıda biri söz konusu ülkelerden geliyor ve tropikal ormanların yok olmasında rol oynuyor. Özellikle Amazonlar’daki orman yangınlarının durdurulmaması üzerine bazı AB ülkeleri, Güney Amerika Ortak Pazarı (Mercosur) ülkeleri ile ticari anlaşmayı sonlandırma tehdidinde bulunmuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.