Koronavirüs SalgınıGündemManşetUlaşım

Şehirlerarası otobüs seyahatlerine kısıtlama, pikniklere yasak

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüsle mücadele kapsamında, toplam 12 belde ve köyün karantinada olduğunu bildirdi. Bu akşamdan itibaren şehirlerarası otobüs seyahatlerini kısıtlayacaklarını duyuran Soylu, “Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız” dedi.

Bakan Soylu NTV’de katıldığı programda ayrıca, “Bu geceden itibaren tüm Türkiye’de geçerli olmak üzere, cumartesi-pazar, piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarları yasaklanacak” diye konuştu.

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

Rize ilk değil, 12’nci karantina

“İlk kez Rize’de alınan karar değil. Türkiye’de belde ve köy olarak 12’nci karar. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de beş ayrı noktada alınan tedbirin amacı; bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var.

‘Yüzde 80 hayat durdu’

“211 bin 670 iş yeri kapandı. bin 448 adli ve idari işlem yaptık. Yüzde 80 hayat durmuş durumda. Kapanmayan ticarethaneler hareketli. Güvenlik, sağlık ve temel tedarik zincirleri hareketli durumda. Bütün bunları takip ediyoruz. Bunları her sabah 09:00 itibarıyla bir önceki günün raporlarını alıyoruz. Örneğin toplu taşıma, 18 büyükşehir belediyesinden izlemeye çalışıyoruz. Günde 10 milyonu aşkın kişi toplu taşıma kullanırken şu anda 1 milyon 800 bin kişi kullanıyor.

Şehirler arasında sefer sayısı yüzde 78 düştü 

Şehirler arası otobüs yolcularında yüzde doksan azalma var; sefer sayısında yüzde 78 düşüş var. Kamu düzenin devam etmesi, sağlık sisteminin hayatta kalması, sosyal izolasyon ve tedarik zincirinin kırılmaması parametreleri üzerinden devam ediyoruz.

‘Sokağa çıkma yasağına gerek yok, demem’

“Sokağa çıkma yasağına gerek yok “demem. Bulaşıcılığın hangi ölçekte ve nasıl yayılacağı konusunda bugünden bir şey söyleyebilmek sadece tahmindir. 65 yaş üzerine sınırlama koyduk mesela, kimsesizse, yalnızsa ona ait de çözümler ürettik. “Ne yaparsanız yapın” demiyoruz. Sosyal devletin bütün unsurlarını ortaya koymaya çalışıyoruz. 65 yaş üzeri 405 bin 705 vatandaşımıza elimizi uzatmaya çalıştık.

‘İnsanımız devlete karşı mahçup olmak istemez’

Bizim insanımız titizdir, devlete karşı mahçup olmak istemez. Mağduriyet yaratmamak için her adımı titiz atmaya çalışıyoruz, mesela araç muayenelerini erteledik son genelgeyle… “Fahiş fiyat, stokçuluk, fırsatçılık” vatandaşlarımız bunları görünce bildirsinler; acımamız yok. Yaklaşık 217 ürüne satışı yapan yere işlem yaptık. Sadece gıda ve tıbbi malzeme değil, bu konuda fahiş fiyat, stok ortaya koyan birçok yer. Önümüzdeki günlerde el koymaları paylaşacağız.

5 bin 800 mülteciyi Edirne’den aldık 

Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki 5 bin 800 mülteciyi oradan aldık. 9 vilayete götürdük. Bulaşma riski geçtiği zaman kim Pazarkule’ye gitmek isterse yine hayır demeyiz. Umreden dönenler şu anda 19 bin 220. Türkiye içinde aldık bunları, hiçbir eksiklerini bırakmadık. 5 yıldızlı otelde nasıl hizmet görüyorlarsa öyle hizmet görecekler

Şehir girişlerinde sağlık taraması

“Özellikle toplu taşımalar ve şehir içindeki hareketlilikten çıkardığımız rakamlar. Özellikle İstanbul’dan büyüklerimiz memleketlerine gidiyorlar. Buna ait bu akşam bir tedbir daha getiriyoruz. Büyük ihtimalle otobüs seyahatlerini kısıtlıyoruz. Orada bir otorite kuruyoruz şimdi. İzne bağlı olmadan, zorunlu sebep olmadan sefer yaptırmayacağız.

Birçok şehirde girişlerde sağlık taraması yapılıyor, yaygınlaştırmaya çalıştırıyoruz bunu da. Bizim derdimiz sosyal izolasyonun diğer üç parametreyi ayakta tutmak kaydıyla sağlamak. Maske ve tulumla ilgili aldığım rakamlar Türkiye’ye yetecek seviyede. Gıda tedarik zincirinde de sıkıntımız olmadığını biliyoruz.

Biraz sonra yayınlanacak genelgeyle bu geceden itibaren mesire alanları, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları, yürümek, koşmak, spor yapmak, balık tutmak dahil yasaklanıyor. Hafta sonu için gelecek bu uygulamayı, valiler hafta içi de uygulanabilir

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.