ManşetDünya

Koronavirüs 86 milyon çocuğu yoksulluğa itti

0

Uluslararası yardım kuruluşları UNICEF ile Save the Children yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını  nedeniyle 86 milyon çocuğun daha yoksulluğa itildiğini açıkladı.

İki kurum tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre bu süreçte yoksulluk içinde yaşayan çocukların sayısı yüzde 15 oranında arttı.

Sayı 672 milyona yükselebilir

Yıl sonuna kadar düşük ve orta düzeyde gelire sahip ülkelerde ulusal yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların sayısının 672 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Yoksulluk içinde büyüyen çocukların üçte ikisi Afrika’nın Sahara Altı ve Güney Asya ülkelerinde yaşıyor. Yoksulluk artışının ise en çok Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde görüldüğü belirtiliyor. Kurumlar, bu ülkelerde yoksul çocuk sayısında yüzde 44’e varan artış kaydedildiğini duyurdu.

‘Birçok ailenin geçimini gasp etti’

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore pandeminin “eşi benzeri olmayan ekonomik ve sosyal bir krize yol açtığını ve dünya çapında birçok ailenin geçimini gasp ettiğini” söyledi.

Fore ailelerin içine düştüğü mali darlığın, yıllardır çocuk yoksulluğuna karşı verilen mücadelenin kazanımlarını ortadan kaldırdığını belirtti. Fore ayrıca hükümetlere çocuk yoksulluğundaki artışa karşı kararlı bir biçimde mücadele etme çağrısı yaptı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.