GündemKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Türkiye’de Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye çıktı, 5 bin 698 yeni vaka

0
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 17 kişi artarak 92’ye, toplam vaka sayısının 5 bin 698’e yükseldiği açıkladı. Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısının ardından basın açıklaması yapan Koca, kurulun ‘halkı kısıtlamaya yönelik’ önerilerde bulunduğunu ve bunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a sunulduğunu belirtti;  “Cumhurbaşkanı’mız değerlendirmesini yapar ve uygun görürse kamuoyuyla paylaşır” dedi.

Türkiye’de yeterli test kitinin bulunduğunu belirten Koca, “60-70 dakika arasında sonuç veren 350 bin kit laboratuvarlara verildi. 3-4 saatte sonuç veren kitten 1 milyon tane var. Bugün 7-8 binlere ulaşan bir günlük test sayısı oldu, önümüzdeki günlerde 15-20 binlere kadar çıkmış olacak” ifadesini kullandı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘İleri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük’

“10 Mart’tan bu yana Türkiye’de hayat değişti. Kaybın binlerle ifade edildiği, hasta sayısının 90 bine yaklaştığı ülkeler var. Türkiye insanını korumak için elinden gelen her şeyini yaptı, küresel soruna karşı ulusal mücadelesini verme yolunu seçti, sıkı tedbirlerini aldı. Önceki tedbirler, şimdi sadece bir avantaj.

“Önümüzdeki günler istesek de istemesek de farklı olacak. Bu hastalık bütün dünyada hayatı değiştirebilecek bir yayılma kabiliyetine sahip. Virüsten uzaktan kalmanın yolu hayatımızda bir değişikliğe gitmek. Temas kesildiğinde virüsün önü kesiliyor. Tedbirler aslında basit. Şartları sağlayıp onlara uymak zorundayız.

Bilim Kurulu’nun en önemli toplantısı

“Bugün Bilim Kurulu’muzla belki de en önemli toplantımızı yaptık. Hastalığın yayılmasına karşı daha ileri tedbirlere ihtiyacımız olduğunu gördük. Ortaya koyduğumuz yaklaşım şu olmuştur, en önemli tedbir olan izolasyonu prensip haline getirdik. Bu yaklaşımın anlamı şu, sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir, sosyal hayat ona göre düzenlenmelidir. Bunun için de çalışma saatleri günleri, tatiller düzene konmalıdır.

Son 24 saatte 7 bin 533 test, 42 kişi taburcu

“Sosyal hareketliliği ve teması azaltarak toplum yaşamının yeni bir düzene kavuşması gerekir. Bunun için hareketliliği olabildiğince azaltmak, yayılmaya karşı bu prensip şu önemli noktaya varıyor. Virüsün şehirden şehire taşınmasına set çekmek. Bu yaklaşım belki şehirlerin izole edilmesi gibi düşünülebilir.

“Önceki basın toplantımızda bahsetmiştim, hastalığa dair verileri kurumsal internet sayfamızda yayınlayacağız. Bugün itibariyle internet ortamında güncellenerek her akşam açıklanmış olacak. Son 24 saatte 7 bin 533 test yapıldı. Toplamda 47 bin 823 test yapılmış oldu. 2 bin 69 pozitif vaka tespit ettik. Toplam vaka sayımız 5 bin 698 oldu. Bugün kaybettiğimiz 17 kişiyle toplam can kaybımız 92’yi buldu. Tedavisi devam eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımdadır. 241 tanesi entübe durumdadır. 42 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmişti.

‘Kısıtlama önerileri Cumhurbaşkanı’na iletildi’

“Bilim Kurulu’nun önerilerini Cumhurbaşkanı’mıza arz edildi. Cumhurbaşkanı’mızın değerlendirmeleri olacak, detay vermem doğru olmaz. Daha çok kısıtlamalara yönelik.

‘Bazı illerde vaka sayısı fazla’

“Biz bütün illerde ne kadar vaka olduğunu biliyoruz, özellikle bazı illerimizde vaka sayıları fazla. Bu çerçevede Bilim Kurulu’nun önerileri oldu, alınabilecek bir tedbir varsa devlet gereğini yapar.

Test talebi arttı

“Testlerle ilgili hiçbir vatandaşımızın ücret vererek yaptırmaması gerektiğini söyledik ve bu testlerin hangi laboratuvarlarda çalışılacağının iznini de bakanlık olarak veriyoruz. Eğer pozitif vaka tespit edilirse, o hastanın temas ettiği kişilere ulaşmamız gerekiyor. O yüzden herkesin bulunduğu yerde izin almadan test yapılabilirliği doğru değil. Şahısların veya özel bir kuruluşun kendi başına bunu test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil, gereken yapılmış olur.

“Testlerle ilgili talebin arttığını biliyoruz. Normalde moleküler dediğimiz PCR testi var, üniversitelerimiz dahil olmak üzere birçok merkezde yapılabilir hale gelmiş oldu. Bununla 60-70 dakikada sonuç veren, 2-3 saatlik hazırlık safhası var, 3-4 saatten önce sonuçlandırmanız mümkün değil. Çin’de hazırlık safhası olmayan bir kit geliştirildi. 3-4 saatlik süreci 60-70 dakika arasına çeken kit laboratuvarlara verildi. PCR yöntemiyle çalışan kit 350 bin, 3-4 saat ortalamayla olan elimizde 1 milyona yakın kitimiz var. Hem merkez sayısını artırmak, hem de süreyi kısaltmak için yapılabilecekleri devreye sokma çabası içindeyiz. Önümüzdeki günlerde test sayısı 15-20 binlere kadar çıkmış olacak. Hızlı 15 dakikalık tarama kitleri var, 350 bin tane elimizde hazır var. Bunları hızlı tarama kitini tanı için kullanmıyoruz, daha çok tarama ve sağlık kuruluşundaki personelin taşıyıcılığını bilmek amacıyla kullanıyoruz. Bir de hastanın durumunu tespit etmek için kullanacağız.

‘Hastanelere 3 milyon 615 bin N95 maske dağıtıldı’

“Sağlık personelimizin özellikle çok riskli olan hekimlerimizin ve personelimizin bu dönemde Covid-19 tanısı aldığı oldu. Sayılarının da şu an söylemem doğru değil, ama her türlü tedbir alındı. Sadece iki gün önce N95 dediğimiz maskeden 3 milyon 615 bin tane bütün kurumlarımıza dağıtıldı.  Bütün kuruluşlarda izinler iptal edildi. O nedenle hassasiyetle ve personelimizi korumak noktasında her türlü tedbiri alma gayreti içindeyiz.

“Ek ödemeyle ilgili sağlık çalışanlarımızın bu dönemde tavandan devam edilmesi şeklinde bir yaklaşım oldu. Bu yürürlüğe de girmiş oldu. Bunun dışındaki tedbirlerle ilgili şu an bir şey söylemem doğru değil.

‘Spor camiası’

“Spor camiasında da pozitif olan vakaların sayısı az değil, eğer bu dönemde temas ve izolasyonu olması gereken şekliyle sağlamazsak, birçok camiada birçok vatandaşımızın bu enfeksiyonu taşıması mümkün hale gelmiş olur. Toplu bir arada yaşamın, bir kişide görülmesi temas ettiği birçok kişide olması anlamına geliyor. O nedenle temas, temas, temas diyoruz. Lütfen kendimizi izole edelim diyoruz.

‘Yoğun bakımlarda yoğunluk yüzde 62-63’

“Yoğun bakımlarımızda bir sorunumuzun olmadığını, yüzde 62-62 oranında doluluğun olduğunu biliyoruz. Yerli üretim için de nisan soyu, mayısta teslim edilmek için bir çalışmamız oldu.

“Umrede olan 362 kişiyle ilgili bir çalışma yapılıyor, o çalışmanın durumuna göre ne yapacağımız belli olursa açıklarız.

‘Virüsün Türkiye’ye has bir seyri var’

“Çinli heyetle görüşüldü. Bilim Kurulu’ndan arkadaşlarımızla görüştüler. Alınması gereken tedbirler ve tedaviyle ilgili yaklaşımlar paylaşıldı. Bu devam edecek.  Çin’in kendi özel şartları var, virüsün yayılım farklılığı var, bizim Türkiye olarak kendimize has bir seyri var. Bu seyrine göre Bilim Kurulu dünyadaki örnekleri de görerek alınması gerekilen tedbirleri önerilerini yapıyor. Bizim önerilerimiz de birçok ülkedeki uygulama ve Türkiye’yi değerlendirerek yaptığımız öneriler.”

 

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.