ManşetGündem

Kojenerasyon tesisleri ve güneş enerjisinden 152 milyon kilovat saat elektrik üretildi

0

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), 2021’de enerjiyi daha verimli kullanmak amacıyla elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesini sağlayan bir teknoloji olan kojenerasyon tesisleri ve güneş enerjisi panelleri ile 152 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretti.

İSKİ’den verilen bilgiye göre; İkitelli, Kağıthane ve Büyükçekmece İçmesuyu Arıtma Tesisleri ile Ferhatpaşa, Kartal, Battalgazi, Eşref Bitlis ve Esenyalı Terfi Merkezleri’ndeki su depolarının üzerindeki güneş panelleri aracılığıyla yaklaşık 5 milyon kilovat saat enerji üretildi.

Öte yandan, kojenerasyon üniteleri kullanılarak Ambarlı, Ataköy, Tuzla, Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri’nde ise yaklaşık 147 milyon kilovat saat enerji elde edildi.

İSKİ, üretilen enerjiyi tesislerin iç ihtiyacı olan aydınlatmada ve pompa istasyonlarında suyun basınçlandırılmasında kullandı. Açıklamaya göre; santraller ve üniteler sayesinde susuzlaştırma benzeri çok sayıda prosesin enerji ihtiyacı da karşılandı.

Ortalama bir ailenin ayda 230 kilovat saat elektrik tükettiği varsayılırsa İSKİ’nin ürettiği elektrik, yaklaşık 660 bin ailenin bir aylık tüketimine eş değer.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.