ManşetTürkiye

KKTC’de protokol krizi yaşandı: İYİ Partililer töreni terk etti

0

Kıbrıs Barış Harekatı‘nın 47. yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa’da düzenlenen anma etkinliklerinde protokol krizi yaşandı.

Kendilerine tören alanındaki protokolde en arka sırada yer ayrıldığını gören İYİ Parti heyeti, protokol sıralarının Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın misafirlerine ayrıldığını öğrenince töreni terk etti.

Türkiye’ye döndüler

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın davetlisi olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘i temsilen, İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve Genel Başkanvekili Cihan Paçacı ve Meclis Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu katıldı.

Protokolde kendilerine en arka sıraların ayrıldığını gören ve protokol sıralarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafirlerine ayrıldığını öğrenen İYİ Parti heyeti, bu uygulamanın protokol teamüllerine aykırı olduğunu savundu ve töreni terk etti.

İyi Partililer, alandan ayrıldıktan sonra KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş‘ın kabrini ziyaret etti ve Türkiye’ye döndü.

‘Erdoğan ve ekibinin şımarıklığına tanıklık ettik’

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı ve Genel Başkanvekili Cihan Paçacı ve Meclis Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu yaptıkları ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak, Türk tarihinin anlamlı bir gününün kutlamasına katıldık. Ancak, AK Parti’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ekibinin, teamülleri yok sayan şımarıklığına, Lefkoşa’da da tanıklık ettik. Devlet işleri ve uluslararası ilişkiler, belli teamüllerle, belli gelenekler üzerine bina edilir.

Bu şımarıklık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bir siyasi partiyi ve onun saygıdeğer genel başkanını, protokolde yok sayacak kadar ileri gitmiştir. Bu durumda bize düşen, bu çirkin davranışı protesto edip, alandan ayrılmak olmuştur. Büyük ‘Mücahit’ sayın Cumhurbaşkanı’mız Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret edip, duamızı ederek, görevimizi yerine getirip, Ankara’ya dönüyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.