İklim KriziManşetTürkiye

Kızıldeniz’den Akdeniz’e gelen balık türü sayısı 65’e yükseldi

0

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, küresel ısınma ve Süveyş Kanalı‘nın derinleşmesi sebepleriyle Kızıldeniz‘den Akdeniz‘e gelen balık türü sayısının 65’e yükseldiğini ifade etti.

Prof. Dr. Gökoğlu, göçen balıklardan balon ve aslan balığının da yerel balık türleri üzerinde baskı kurduğunu ve yavrularını avladığını kaydetti.

‘Göç ederek gelen balık türü 65’

DHA‘da yer alan habere göre Prof. Dr. Gökoğlu, Akdeniz’de yaşanan balık göçleriyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Zehirli olanlar arasında balon balığı dışında aslan balıkları, denizkestanesi türü var. Antalya Körfezi’nde tespit ettiğimiz, göç ederek gelen balık türü 65 oldu. Kızıldeniz’den gelip, sularımızı işgal ettiler ve baskın tür oldular. Hemen dalgaların altında balon balıkları yüzüyor. Sokar balığı, naylon balığı, gümüş balığı, barbunya Antalya Körfezi’nde yerini aldı. Aynı şekilde yine Kızıldeniz göçmeni olan aslan balığı falezlerde yaşamını sürdürüyor.”

Fotoğraf: DHA

‘Rakamsal veriler bunun üstünde de olabilir’

Prof. Dr. Gökoğlu, bu türleri kendilerinin tespit ettiklerini, rakamsal verilerin bu sayının daha da üstünde olabileceğini belirtti:

Son dalışında, mağara balığı olarak bilinen pemperis sürüsünü görüntülediklerini anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, “Mağara balığı da Kızıldeniz göçmeni bir balık türü. İki çeşidinin Antalya’da yaşadığını belirledik. Belirlenen bu türlerle birlikte Kızıldeniz’den göçüp bölgeye yerleşen balık türü sayısı 65 oldu. Bu türler bizim tespit ettiklerimiz. Rakamsal veriler bunun üstünde de olabilir.”

‘Besin zincirlerini kırıyor’

Yaşanan balık göçü nedeniyle su altında ahtapotların yok denecek kadar azaldığına vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, besin zincirinin kırıldığını ifade etti:

Gün geçmiyor ki yeni bir balık türünün bildirimi yapılmasın. Mağara balığı olarak adlandırdığımız pemperisler de bunun göstergesi. Sürü halinde gezip sürü halinde avlanıyorlar. İki türü burada yaşamaya başladı ve ayak uydurdu. Kıyı ekosistemimizdeki baskın türlerin birçoğu Kızıldeniz göçmeni olan türler. Bu türler yerel su altı yaşamını da tehdit ediyor. Özellikle balon balıkları ahtapotları henüz yavruyken avlıyor. Su altında ahtapotlar yok denilecek kadar azaldı. Aslan balıkları da aynı şekilde kayalık bölgeleri ev olarak bilen lagos ve orfozu avlıyor tüketiyor. Onların yaşam alanlarını kısıtlayıp besin zincirlerini kırıyor.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.