EkolojiKazdağları GünlüğüManşet

Kirazlı’daki ağaç katliamı Meclis’te

0

HDP’li Kenanoğlu’ndan Çevre Bakanı Kurum’a Kirazlı’da açılması planlanan maden ocağı hakkında soru önergesi: 45 bin dediler, 195 bin ağaç katledildi. Bir işlem yapılacak mı? Baraj havzasına siyanürlü altın arama izni hangi gerekçelerle verildi?

HDP İstanbul milletvekili Ali Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, siyanürle altın aramak üzere Kazdağları’nda maden açmak isteyen Kanadalı Alamos Gold’un kestiği ağaçları gündeme getirdi. Atikhisar Barajı’nın su toplama havzasında açılmak istenen madenin bölgedeki doğal yaşam ve insan hayatını tehdit ettiğini belirten Kenanoğlu, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kanadalı Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik A.Ş tarafından Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında kurulan Kirazlı Altın Madeni’nin kuruluş işlemlerinden bu yana katledilen ağaç sayısı 195.000’i bulmuştur.

ÇED Raporu’nda, maden faaliyeti kapsamında 45.000 ağacın “yerinden edileceği” (katledileceği) belirtilmekte iken gerçekte belirtilen sayının 4 katı büyüklüğünde bir katliam gerçekleştirildiği yakın zamanda ortaya çık(arıl)mıştır.

Maden havzasının yer aldığı alan, birbirinden farklı 283 bitki ve 186 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu türlere ev sahipliği yapan ve yine bu türlerle beraber bölge ekosisteminin özgün işleyişini mümkün kılan ağaçların katledildiği düşünüldüğünde, kurulan maden ocağının son derece yıkıcı, geri dönüşü mümkün olmayan etkileri olacaktır.

Öte taraftan, maden 180.000 insanın su ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı ve çok sayıda yeraltı ve yer üstü su kaynakları ile aynı su havzasında yer almaktadır. Doğadan maden gasp etme işlemi sırasında Doğu Biga Madencilik A.Ş tarafından siyanürün kullanıldığı ve havzadaki su kaynaklarına siyanürün sızma ihtimalinin son derece güçlü bir ihtimal olduğu göz önünde bulundurulduğunda bölgedeki doğal yaşam ve insan sağlığı tehdit altındadır. “

Kenanoğlu, bütün bunların ışığı altında Çevre Bakanı Kurum’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

  • ÇED raporunda belirtilenden yaklaşık 4 katı büyüklüğünde ağaç katliamına imza atarak yasadışı bir süreç işleten Doğu Biga Madencilik A.Ş hala faaliyetlerini sürdürmekte midir? Bu şirket hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?
  • Kirazlı Maden Ocağı’nın bölge halkının içme suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında kurulmasına hangi gerekçelerle izin verilmiştir?
  • %98,7’si ormanlık alan içerisinde kalan Kirazlı Maden Ocağı’nın kurulmasına Bakanlığınız tarafından hangi gerekçelerle izin verilmiştir?

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.