Türkiye

Kılçdaroğlu, %100 oyla ikinci kez seçildi

0

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 34. Olağan Kurultayı’nda, 1164 delegenin oyuyla, yeniden genel başkanlığa seçildi. Kılıçdaroğlu, 1164 geçerli oyun 1164’ünü de aldı ve ikinci kez genel başkan oldu.

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kurultay, Onur Akın’ın “Bir ıslık da sen çal” parçası ile başladı.  Kurultayın tek adayı Kemal Kılıçdaroğlu, salona Onur Akın ile birlikte girdi.

Kılıçdaroğlu, ‘Değişim, dönüşüm için, hiç kimseyi ötekileştirmemek, herkesi kucaklayarak, Türkiye’yi yaşanabilir bir ülke yapmak istediklerini’ söyledi. Yeni Genel Başkan, teşekkür konuşmasını ”Kardeş kavgasının olmadığı, çocukların yatağa aç girmediği, barışın,  huzurun, onurun olduğu bir ülke için yola çıktık. Yolculuğumuz devam edecek. Bu  süreçte destek, gönül veren, el veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Hepinize  yürekten muhabbetlerimi sunuyorum” sözleriyle tamamladı.

Kurultayda neler yaşandı?

Kurultay salonuna 10. Yıl Marşı eşliğinde partililerin alkışları arasında giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salonu dolaşarak tribünleri selamladı. Salonda bulunanlar ellerindeki Türk bayrakları ve CHP bayraklarını sallayarak marşa eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, kalabalık nedeniyle salonda güçlükle ilerledi. Bu sırada foto muhabirleri ve kameramanlar da görüntü almakta zorlandı. Salonu dolaşan Kılıçdaroğlu, tribünlerde kendisi için ayrılan yere oturdu.

Kılıçdaroğlu salona gelmeden önce, iki yıllık görev süresini anlatan bir kısa film gösterimi de yapıldı.

Kurultay divan başkanlığını eski genel başkanlardan Altan Öymen yapacak. Yeni tüzüğe göre parti meclisinde yüzde 33’lük kadın kotası, yüzde 10’luk gençlik kotası uygulanacak. Kurultaya AKP Genel Sekreteri Haluk İpek ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz’un da aralarında bulunduğu siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sanatçılar Gülriz Sururi, Musa Eroğlu, Suavi, Mustafa Özarslan, Onur Akın, Sadık Gürbüz, Melike Demirağ’ın yanı sıra eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da katıldı.

Salondan notlar

Kurultay salonunun dışına CHP bayrakları ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük boy posterleri asıldı. Davetliler, basın mensupları ve partililer ayrı ayrı kapılardaki güvenlik noktalarında kontrolden geçirildikten sonra salona alındı.

Salonun içi mavi, beyaz ve kırmızı renkte balonlar ile CHP bayrakları ile süslendi. Tribünlerin etrafı çeşitli sloganların dönüşümlü olarak yansıtıldığı ışıklı panolarla çevrildi. Panolarda ”Sevdamız Türkiye”, ”Milli irade hapsedilemez”, ”Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek” gibi sloganlar yansıdı.

Divanın yer alacağı platformun ”Demokrasi ve Değişim Kurultayı” pankartı, Türk bayrağı, Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu posterleri ile CHP bayrağı asıldı. Sahnenin iki yanına da dev ekranlar yerleştirildi.

Salonun saha bölümü basın için ayrılırken, tribünler delegeler, davetliler ve partililer için düzenlendi. Salonda ”Faşizme geçit yok”, ”Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz”, ”Kindar değil, özgür gençlik”, ”El ele, omuz omuza, CHP iktidara”, ”Liderimiz Kemal, hedefimiz iktidar”, ”Umudun adı Kemal”, ”Sevdamız Türkiye” pankartları ve Kılıçdaroğlu’nun ”CHP’li olmak bağımsızlık, özgürlük ve halk için yılmadan mücadele etmek demektir. Yolumuz bu onurlu tarihi yazanların yoludur” ile Atatürk’ün ”Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri CHP’dir” sözlerinin yazılı olduğu pankartlar CHP’nin eski Genel Başkanlarından İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’in fotoğrafları dikkati çekti.

Kaynak: ntvmsnbc

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.