DünyaKadın

Kıbrıs’ta seri kadın cinayetleri: Adalet Bakanı istifa etti

0

Kıbrıs’ın ilk seri katil vakasında kayıp ihbarlarını soruşturmamakla suçlanan Adalet Bakanı Ionas Nicolaou istifa etti. 35 yaşındaki bir subayın tutuklandığı seri cinayetlerde, Kıbrıs vatandaşı olmayan en az dokuz kadın öldürülmüştü.

Cinayetlerin ortaya çıkmasının ardından Kıbrıs’ta çok sayıda eylem düzenlendi.

Kıbrıs’ta bir subayın, en az dokuz yabancı kadını öldürme şüphesiyle tutuklanmasının ardından patlak veren siyasi kriz sonucunda Adalet Bakanı Ionas Nicolaou istifa etti. Nicolaou, öldürülen dokuz kadının yabancı olması nedeniyle cinayetlerin ve kayıp ihbarlarının üzerine gitmemekle suçlanıyordu.

Bu sabah Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüşen bakan, “Siyasi hassasiyet kaynaklı sebeplerle istifa ettiğinin bilgisini verdim” dedi. Nicolaou, istifasının sorumluluğu üstlendiği anlamına gelmediğini belirtse de, polisin kayıp kadınlara ilişkin soruşturmasında ‘açık sorunlar’ yaşandığını kabul etti.

Ada’daki göllerde ve çeşitli arazilerde kayıp kadınları arama çalışmaları sürüyor. 

Kıbrıs’ın bilinen ilk seri katil vakasının ortaya çıkmasının ardından, 35 yaşındaki bir subay tutuklanmıştı. Subayın yedi cinayeti itiraf etmesi sonrası Kıbrıslı yetkililer son üç haftada, Lefkoşa’nın batısında dört kadının cansız bedenlerini buldu. Altı ve sekiz yaşındaki iki kız çocuk ile bir kadının cesedi ise hâlâ aranıyor. Kadınlardan birinden en son Eylül 2016’da haber alındığı belirtiliyor.

Cinayetlerin ortaya çıkmasının ardından, ana muhalefet partisi AKEL adalet bakanı ile emniyet müdürünün istifasını istemişti. AKEL vekili Irene Charalambides, “Zanlıyı mahkeme yargılayacak ama diğer büyük soru işareti, ilk haberler ortaya çıktığında gösterilen ilgisizlik. Ben ve partim şuna inanıyoruz ki, adalet bakanı ve emniyet müdürü istifa etmeli. Savunulamayacak şekilde ifşa oldular” demişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.