ManşetTarım-Gıda

‘Kesin bir zafer değil’: Zeytinliklerin imara açılmasını öngören tasarı komisyona geri çekildi

0
Montenegro Adventures 2006 - CSTI

Zeytinliklerin imara açılmasını öngören tasarı tepkiler üzerine komisyona geri çekildi.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş zeytinlik tasarısının geri çekileceğini duyurdu. Elitaş; “Üretim Paketi’nin ikinci maddesi olan zeytinlikle ilgili düzenleme komisyona çekilecek” ifadelerini kullandı.

Tasarının komisyonda yeniden görüşülmesi öngörülüyor.

Zeytinciliğin sonunu getireceği gerekçesiyle sektörde yer alan örgütlerin, ihracatçıların ve üreticilerin sert muhalefeti ile karşılaşan Üretimde Reform Tasarısı, programda olmasına karşın Genel Kurul’da görüşülmemişti.

Mustafa Tan

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Mustafa Tan, tasarının komisyona geri çekilmesin Yeşil Gazete’ye değerlendirdi. Tan, tasarının geri çekilmesini olumlu bir adım olarak gördüklerini belirterek, “Dün, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve AKP Grup Başkanvekili ile yaptığımız görüşmede bize, ‘Bu akşam tekrar değerlendireceğiz’ denilmişti. Bugün, tasarının komisyona geri çekildiği duyuruldu. Sektörün tamamının karşı çıktığı tasarıya ilişkin derdimizi iyi anlattığımızı düşünüyorum. Kesin bir zafer olarak görmüyoruz. Zafer naraları atacak değiliz. Biz de sektör olarak bir değerlendirme yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Tasarı ne anlama geliyordu?

Yürürlükteki madde: Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın iznine bağlıdır.

Tasarıdaki madde: Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimi ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Ancak alternatif alan bulunmaması ve Zeytinlik Sahalarını Koruma Kurulu’nun uygun görmesi şartıyla, Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış, konut, konaklama tesisi, turistik tesis hariç yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir.

(BirGün, Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.