ManşetTürkiye

Kent mitinginde gazdan etkilenen Elif Çermik hayatını kaybetti

0

Kadıköy’deki İstanbul Kent Mitingi’ne katılan ve 22 Aralık 2013’teki mitingde atılan gazdan etkilenerek hastaneye kaldırılan 64 yaşındaki Elif Çermik yaşamını yitirdi.

159 gündür Dr. Siyami Ersek Gögüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Çermik, yoğun bakımdan normal servise sevk edilmişti. Eşi Mustafa Çermik de o günden beri hastanede, yanındaydı.

22 Aralık 2013’te binlerce İstanbullu “İstanbul Biziz, İstanbul Bizim” sloganıyla çağrısı yapılan İstanbul Kent Mitingi için Kadıköy’deydi. Mitingin başlamasına yakın, alana girişlerin devam ettiği sırada polis bir anda saldırıda bulundu. Yaklaşık yarım saat süren gaz bombası ve tazyikli su saldırısı sonucunda Elif Çermik fenalaştı. Kalbi durarak hastaneye kaldırılan Çermik yoğun bakıma alınmıştı.

İstanbul Kent Mitingi Sekreteryası da bir hafta sonraki basın açıklamasında durumuyla ilgili şu bilgiyi vermişti:

“Önce Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılan Elif Çermik’in uzunca bir süre duran kalbi burada yeniden canlandırıldı ve Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne sevk edildi.”

“Tedavi sürecini üstlenen hastane yetkililerinden doğrudan alınan bilgiye göre, Çermik’e ağır kalp yetmezliği tanısı kondu ve beyninde de ödem saptandı.”

“Miting öncesi bir röportajda, ‘İyi bir mahallede yaşamak istiyorum, güzel bir ülke istiyorum’ diyen Elif Çermik’in sağlık durumu son derece kritik ve bilinci hala kapalı.”

(Bianet, Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.