KadınManşetTürkiye

Kendisine işkence uygulayan evli olduğu erkeği öldüren Melek İpek tahliye edildi

0
Fotoğraf: DHA

Antalya‘nın Döşemealtı ilçesinde 7 Ocak tarihinde kendisine sistematik şiddet uygulayan, kendisini ve çocuklarını ölümle tehdit eden evli olduğu erkeği öldüren Melek İpek, “meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmü gereğince tahliye edildi.

Melek İpek’in 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması istenmişti.

Duruşmayı STK’ler de takip etti

DHA‘da yer alan habere göre, Melek İpek, dün saat 16.30 civarında Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Döşemealtı L Tipi Ceza İnfaz Kurumu‘nda tutuklu bulunan İpek, duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) bağlantısıyla katılabildi.

Duruşma salonunda maktul Ramazan İpek‘in yakınlarının avukatı ve Melek İpek’in avukatları yer aldı.

Duruşmayı iki tarafın da yakınlarının yanı sıra, STK ve kadın dernekleri de takip etti.

Avukat itiraz etti

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında Melek İpek’in “kast olmaksızın taksirle insan öldürme” suçundan iki yıldan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Şikayetçi Murat İpek ve Esma İpek’in avukatı Ziya Berkhan Yaman, savcının bu talebine itiraz etti ve şunları söyledi:

Olayda taksirden bahsedilemez. Sanık kendisini ve çocuklarını korumak amacıyla cinayet işlediği yönündeki savunmalarına bakacak olursak, olayda şiddet ön plana çıkarılıyor. Melek İpek’in koruma talebi yoktur. Melek İpek neden kaçmadı? Kurtulma imkanı varken neden gitmedi?

12 yıllık birliktelik yaşayan Melek İpek, kolluk kuvvetlerine müracaat etseydi, mutlaka geri dönüşüm olurdu. Koruma kararlarını tartışabileceğimiz yerler mahkeme salonları değil, meclis olabilir. Biz burada 20’ye yakın tanık dinledik. Ortak tanıdıkları sürekli şiddet öyküsünden bahsetmedi. Maktulün 12 yıldır Melek’e yönelik şiddetini hiçbir tanık doğrulamadı. Tanığın anlatımları ile Melek’in anlatımları birbirleri ile örtüşmüyor.”

‘Eşe karşı, kasten tasarlayarak öldürme fiili var’

Avukat Yaman, Melek İpek’in iki çocuğuna kurgulanmış ifade verdirildiğini iddia etti ve şu açıklamalarda bulundu:

Olay sırasında yaşanan boğuşmada silah gelişigüzel patlamıştır. Ortada boğuşma yoktur. Kriminal rapor da bunu söylemektedir. Otopsi raporunda ‘Boğuşma var’ denilmiştir. Bu nedenle, otopsi raporuna değil, kriminal rapora itibar edilmelidir. Ortada kast vardır. Maktul içeri girer girmez sanık doğrudan kalbi bölgesine hedef alarak ateş etmiştir. Ortada ‘eşe karşı, kasten tasarlayarak öldürme’ fiili vardır. Tahrik uygulanacak ise de üst sınırdan değil, alt sınırdan uygulanması gerekir.”

‘Beni öldürmesin diye yalvardım’

Melek İpek ise, o gün silah patlamamış olsa, çocuklarıyla birlikte kendisinin öleceğini kaydetti ve kendisini öldürmemesi için evli olduğu erkeğe yalvardığını dile getirdi:

Önceleri daha kısa dövüyordu. O gün çok daha farklıydı. İlk gece silahı ateşlediğinde mermi pencereye değil de bana isabet etseydi şu an ölmüş olacaktım. Banyoda ellerim kelepçeli yattığımda çocuklarımın sesini duyamamıştım. Onların öldüğünü düşündüm. O an Allah’a yalvardım. Beni çocuklarımın acısıyla sınamasın istedim. ‘Allah’ım çocuklarımın ölüsünü gösterme’ diye dua ettim. Ama çocuklarımın sesini duyunca mutlu oldum. O yaşadığım soğuğu unuttum.

Sonrasında eşime beni öldürmesin diye yalvardım. Ben 14 yıl boyunca hayatımdan sessiz sedasız çıksın diye dua ettim. Çocuklar doğmadan önce kendimi öldürmeyi dahi denedim. Ama eşimin ölmesini aklımdan geçirmeyi bırakın, ölsün diye dua bile etmedim. Hep hayatımızdan çıksın diye bu zamana kadar sabrettim. Ben eşim öldüğü için de çok üzgünüm. Ama o gün silah patlamamış ve o ölmüş olmasaydı, çocuklarımla birlikte ben ölecektim. Şiddeti sadece bana değil, Melike’ye de uyguluyordu. Melike uzaklaştırma kararı aldırdığında yine şiddetini sürdürüyordu. Melike’nin vücudunda iz kalmasın istiyordu. Bu nedenle de güneş panelinde bulunan akü ile vücuduna elektrik vermek istiyordu. Melike’yi de benim aracılığımla yanına çekmek istiyordu. Ben Melike’ye de üzülüyordum.”

Melek İpek’in avukatı Ahmet Onaran, mütalaaya katıldıklarını ifade etti ve duruşma arasında sundukları 19 sayfalık yazılı beyanlarını tekrarladıklarını dile getirdi. Melek İpek de son olarak, “Ben böyle olmasını hiç istemedim” dedi.

 

Heyete teşekkür etti

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmü gereğince İpek’in tahliyesine karar verdi.

Melek İpek, ağlayarak heyete “Çok teşekkür ederim” dedi.

‘Kızlarına sarılıp uyuyacak’

Melek İpek’in tahliye kararının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Avukat Onaran, İpek’in kızlarına kavuşacağına dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

108 gün sonra bu gece Melek İpek iki kızına sarılarak uyuyacak. Mahkemeler milletin vicdanıdır. Bugün millet olarak, insan olarak hepimizin vicdanlarına ‘oh’ dedirten, hukukun üstünlüğünü bir kere daha ortaya koyan Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve heyeti bir karar vermiştir. Karar şöyledir; Her ne kadar Melek’in eylemi sabit olsa da bunu meşru müdafaa sınırlarının aşılması suretiyle Türk Ceza Kanununun 227. maddesinin 2. fıkrasına göre işlediği sabit olduğundan ceza verilmesine yer olmadığına ve derhal tahliyesi için müzekkere yazılmıştır. Melek İpek’le dün görüştük. ‘Böyle bir ihtimali düşünüyor musun’ dedim. ‘Ben her halükarda üzgünüm’ dedi.

Bu şekilde olmasını hiç istemediğini, çocuklarının babasının hayatta olmamasından dolayı acı çektiğini, ama bir an önce kızlarına kavuşmak istediğini söyledi. Bugün de bu oldu. Bugünün en güzel haberi bu. İnşallah bundan sonra ne kadına şiddet haberlerini duyarız ne de kadından dolayı bu tür haberler yapmak zorunda kalırız sizlerle. Sizlerin emeği için teşekkür ediyorum. İnşallah birazdan Melek’i almaya gideceğiz. Ona sarılacağız. O da kızlarına sarılıp uyuyacak.”

Kararın istinaf yolu açık

Mahkeme tarafından verilen bu kararın kesin bir karar olmadığını hatırlatan Onaran, cezasızlık kararının kesinleşene kadar Melek İpek’in yanında olacaklarını ifade etti:

Kararın istinaf yolu açık, o süreçte de Melek İpek’i süreç kesinleşinceye kadar Melek’in yapmış olduğu eylemin cezasızlık gerektirdiği, meşru müdafaa sınırlarında veya sınırların aşılması suretiyle cezasızlık gerektirdiği kesinleşinceye kadar ben ve bu sürece destek veren tüm hukukçu arkadaşlarımızla Melek’in yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kızlarına kavuştu

Cezaevinden dün akşam saatlerinde tahliye olan İpek’in gözünde ve yüzündeki yara izlerinin hala geçmediği görüldü.

Kızlarına kavuşan İpek, “Çok müthiş bir şey tarifi mümkün değil. Ben böyle olmasını hiçbir zaman istemedim. Yanımda olan herkese teşekkürler. Bu kararı bekliyordum ama bu kadar kısa sürede olacağını beklemiyordum. Kızlarımla evime gidip onlarla uyumak istiyorum” dedi.

‘Çocuklarıma kavuştum’

Yakınları tarafından sevinçle karşılanan Melek İpek, her zaman adalete güvendiğinin altını çizdi ve şunları söyledi:

Çocuklarıma kavuştum. Bu gece artık rahatça uyuyabileceğim. Koğuş arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, bana iyi davrandılar. Çocuklarımı çok özledim. İçerdeki tek tesellim onların dışarıda huzurlu ve mutlu olmalarıydı. İçeri girince çocuklarımla sarılabildik. Avukatım Ahmet Onaran’a teşekkür ediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadı. Dışarıdan haberleri onun sayesinde aldım.”

Ne olmuştu?

7 Ocak gecesi Maktul Ramazan İpek, yaşadıkları tartışma sonrası Melek İpek’e kelepçe takarak çıplak şekilde saatlerce şiddet uyguladı. Ramazan İpek, sabaha doğru kendisini ve iki çocuğunu öldüreceğini söyleyerek sabaha karşı evden ayrıldı.

Birkaç saat sonra eve dönen Ramazan İpek, karşısında elleri kelepçeli halde av tüfeğiyle bekleyen Melek İpek’i bulurken, çıkan arbede sırasında Melek İpek, Ramazan İpek’i tüfekle vurdu. Ardından, 112 Acil Çağrı Merkezi‘ne haber verdi.

Sağlık ekipleri, çıplak halde ve elleri kelepçeli olan Melek İpek’e müdahale bulundu. Gözaltına alınan Melek İpek, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

İddianamede, Cumhuriyet Savcısı “haksız tahrik” indiriminin uygulanmasını istedi. Melek İpek’in 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep edildi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.